null

Centrum Rewitalizacji na Małej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
otwarcie Centrum Rewitalizacji na Małej 15, białe ściany, fotografie budynków na prace, stojący ludzie
Autor: Szymon Pulcyn

Wczoraj zostało otwarte Centrum Rewitalizacji przy ul. Małej 15 na Pradze- Północ. Będzie to miejsce spotkań w ramach projektu „Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji”, obrad Warszawskiego Komitetu Rewitalizacji, jak również punkt informacyjny dla mieszkańców.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra oraz pełnomocnik ds. rewitalizacji Jacek Grunt-Mejer.

Centrum mieści się w budynku, który został zmodernizowany w 2019 roku przez TBS Warszawa-Południe. Znajduje się tam ponadto osiem lokali mieszkalnych.

Sama idea jego powstania jest odpowiedzią na liczne głosy mieszkańców, aby rewitalizacja jako instytucja, miała swoje miejsce na prawym brzegu.

­­Wiele aktywności na styku mieszkańców i urzędu odbywało się na Pradze – spotkania komitetu rewitalizacji, dyżury animatorów obszaru, konsultacje, ale też było to miejsce codziennej pracy osób – liderek obszaru, zajmujących się współpracą z przedsiębiorcami. Dlatego została podjęta decyzja, aby stworzyć to miejsce tam, gdzie będzie duża swoboda w kształtowaniu programu i aktywności – powiedziała na obecna na otwarciu placówki, zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

W drugiej połowie roku, w Małym Centrum Rewitalizacji pojawią się animatorzy rewitalizacji – osoby, które będą informować i pomagać mieszkańcom we wszelkich tematach związanych z rewitalizacją. Będzie tutaj również dyżurował Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji. Miasto otwarte jest również na inne możliwości wykorzystania tego miejsca, ale ważne aby rozwijało się ono we współpracy z mieszkańcami.

„Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji”

Otwarciu Centrum Rewitalizacji towarzyszyła prezentacja pierwszych zdjęć z projektu Filipa Springera Migawki Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji. Jednocześnie została uruchomiona strona internetowa, gdzie osoby fotografujące mogą, po rejestracji, przesyłać swoje opisane zdjęcia – zarówno archiwalne, jak i aktualne. Celem projektu jest pokazanie zmiany zachodzącej na terenie prawobrzeżnej Warszawy, w jak najszerszej perspektywie. W planach są kolejne spotkania warsztatowe przy ul. Małej 15.

Zmiany na lepsze

W ramach programu rewitalizacji miasto wydało już ponad 800 mln zł. To zmiany w przestrzeni, remonty budynków, tworzenie nowych miejsc aktywności lokalnych, programy dla dzieci i młodzieży. W latach 2019-2023 na Pradze-Północ przeznaczono na ten cel ponad 440 mln zł. W ramach tych działań wykonano między innymi” modernizację Teatru Baj, Pałacyku Konopackiego, wielopokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, jak również remont skrzyżowania ul. Szwedzkiej i al. Solidarności, który zyskał przejazd rowerowy, oraz zamontowanie lamp ledowych, które doświetlają przejścia dla pieszych.

otwarcie Centrum Rewitalizacji na Małej 15, białe ściany, fotografie budynków na prace, stojący ludzie
Zobacz galerię (2 zdjęć)
otwarcie Centrum Rewitalizacji na Małej 15, białe ściany, fotografie budynków na prace, stojący ludzie