null

Centrum Doradztwa Zawodowego w nowej odsłonie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydentka m.st Warszawy R. Kaznowska z przewodniczącą Komisji Edukacji RM, B. Michalec oraz burmistrzem K. Strzałkowskim na otwarciu nowej siedziby Centrum Doradztwa Zawodowego | Autor: Szymon Pulcyn

Jak wspierać uczniów i uczennice w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej? Jak pomóc im w poznaniu ich mocnych stron i predyspozycji? Na te, i inne pytania, można znaleźć odpowiedź w miejskim Centrum Doradztwa Zawodowego, które działa w nowej siedzibie przy ul. Złotej 60.

 

Cieszy mnie, że otwieramy kolejny punkt na edukacyjnej mapie Warszawy. Od początku swojej działalności Centrum Doradztwa Zawodowego wspiera młodzież i rodziców oraz kadrę nauczycielską. W tym celu placówka co roku udziela ponad 1 tys. godzin konsultacji oraz organizuje ponad 60 różnorodnych form doskonalenia. Centrum współpracuje również z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, Centrum Kształcenia Zawodowego, uczelniami wyższymi, izbami rzemiosła, czy organizacjami pozarządowymi – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Z kolei Beata Michalec, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy dodaje:

Wiemy, jak bardzo w życiu codziennym potrzebni są rzemieślnicy czy pracownicy wykwalifikowani, którzy znajdą zatrudnienie w warszawskich firmach. To miejsce będzie służyć młodzieży, rodzicom i nauczycielom, którzy będą wspierać młodych mieszkańców Warszawy w trafnym wyborze zawodu.

Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola, na terenie której znajduje się nowa siedziba centrum, zwraca uwagę, że placówka ma istotne znaczenie w zdobywaniu nowych kompetencji zawodowych: – Przekwalifikowania zawodowe – bo to w Centrum Doradztwa Zawodowego także będzie istotną częścią działalności – to domena coraz młodszych osób, które mimo zdobytego wykształcenia relatywnie szybko postanawiają się przebranżowić. To pokazuje, że to miejsce będzie przydatne dla wielu grup osób.  

Doradztwo na Złotej

W nowej siedzibie przy ul. Złotej 60 na Woli (wcześniej placówka mieściła się przy ul. Starej) na ponad 400 m kw. znajdują się m.in. sale warsztatowe, gabinety do pracy indywidualnej i grupowej wyposażone w materiały i nowoczesne narzędzia dydaktyczne oraz sprzęt komputerowy. Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Doradztwa Zawodowego (dalej centrum, CDZ) wspiera warszawską młodzież w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej. Placówka oferuje m.in.:

  • indywidualne i grupowe doradztwo zawodowe dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
  • warsztaty dla klas szkolnych np. „Poznaj swoje talenty” czy o specyfice rynku pracy;
  • spotkania informacyjne oraz szkolenia dla rodziców dotyczące wsparcia dzieci w wyborze ścieżki dalszego kształcenia;
  • szkolenia dla kadry nauczycielskiej i doradców zawodowych m.st. Warszawy, w tym spotkania informacyjne oraz indywidualne konsultacje;
  • spotkania dla młodzieży z przedstawicielami danych zawodów, rynku pracy oraz uczelni.

Oferta wsparcia CDZ jest bezpłatna. W centrum pracuje zespół 10 doradców zawodowych, w tym doradca metodyczny w zakresie biznesu i zarządzania.

Wspieramy młodzież zawodowo

Od ponad 10 lat CDZ organizuje konkurs „Mój wymarzony zawód”, w ramach którego warszawska młodzież ma okazję w kreatywny sposób przedstawić swoje zainteresowania zawodowe. Z kolei dzięki projektom „Startup Jump” i „Startup Jump Junior” uczennice i uczniowie mają szanse na rozwój kluczowych na rynku pracy kompetencji oraz spotykają się z przedsiębiorcami. Młodzież (z podziałem na grupy wiekowe dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych) bierze również udział w konkursach na stworzenie najlepszego biznesu za pomocą specjalnie przygotowanego programu symulacji biznesowych.  

Z myślą o uczennicach i uczniach ze wszystkich warszawskich szkół podstawowych, centrum przygotowało również konkurs „Złap zawód”. Z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej aplikacji na telefon, młodzież otrzymuje punkty za obejrzenie filmów o różnych zawodach oraz rozwiązanie quizów. Punkty uczennic i uczniów z poszczególnych klas są sumowane, a dla klas z największą liczbą punktów przyznawane są nagrody.

CDZ organizuje także szkolenia dla rad pedagogicznych dot. doradztwa zawodowego w klasach 1-6 i 7-8 szkół podstawowych oraz w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia.

 

Działalność CDZ jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy, a także funduszy zewnętrznych, m.in. z projektów Warszawa Talentów – rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m.st. Warszawy, Sięgnij po więcej! – rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m.st. Warszawy.

Zobacz galerię (10 zdjęć />)