null

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce z kamieniem węgielnym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konstrukcja powstającego budynku widziana z zewnątrz. Nad budynkiem żuraw budowlany.
Budowa CAM na Białołęce | Autor: R. Motyl

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM) przy ul. Ceramicznej 9a. Budynek, w którym będą działać m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, ma być gotowy w przyszłym roku. Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę przyszłej placówki.

To będzie kolejne Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie. Podobne działa już na Nowolipiu, budujemy też podobne placówki w Wawrze i na Ochocie. Doświadczenie pokazuje, że łącząc pokolenia, można pomagać wszystkim w sposób najbardziej efektywny – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Zależy nam na tym, by odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. A tutaj – Na Białołęce te potrzeby są duże. To młoda, duża i coraz bardziej popularna dzielnica. Dlatego cieszę się, że kolejny CAM powstaje właśnie tutaj – dodał prezydent, jednocześnie dziękując za wsparcie Radzie m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka.

To jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych dni dla dzielnicy Białołęka i jej mieszkańców. W sierpniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę, dzisiaj widzimy już gotowy fundament oraz część konstrukcji pierwszej kondygnacji. Mam nadzieję, że już za rok w tym samym lub większym gronie spotkamy się na otwarciu nowej, wielofunkcyjnej placówki – mówiła Anna Majchrzak, wiceburmistrz dzielnicy Białołęka.

Idea tworzenia podobnych obiektów została zapoczątkowana kilka lat temu. Dzisiaj chciałam podziękować tym osobom, które konsekwentnie, z uporem i nie zważając na trudności, wcielają tą ideę w życie. Dziękuję też jej inicjatorom. Bez Państwa, bez seniorów, ten budynek by nie powstał. Nie powstałby również bez konsekwencji władz stolicy w tworzeniu miasta otwartego, przyjaznego, dbającego o potrzeby wszystkich mieszkańców – mówiła Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca m.st. Warszawy.

Na parterze CAM na Białołęce znajdzie się żłobek dla 150 dzieci, na pierwszym i drugim piętrze – dom dziennego pobytu dla seniorów. Również dla drugim piętrze powstanie placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem.

Budynek będzie wyposażony w trzy windy. Użytkownicy placówki będą mogli korzystać z istniejącego, ogólnodostępnego parkingu przy ul. Ceramicznej. Natomiast na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz do obsługi technicznej budynku zapewniony zostanie dojazd przez istniejący wjazd do przedszkola.

Nowoczesne podejście do lokalnej społeczności

Centra Aktywności Międzypokoleniowej są tworzone w innych miejscach na świecie i w naturalny sposób wpływają na integrację. Najstarsi mają okazję spotkać się z najmłodszymi nie tylko we wspólnym budynku, ale również w otwartych przestrzeniach na zewnątrz – np. w ogrodzie społecznościowym czy siłowni plenerowej. Obecnie w stolicy powstaje kilka takich placówek, np. na Ochocie.

CAM dla wszystkich

W nowej placówce na Białołęce osoby o szczególnych potrzebach znajdą profesjonalną opiekę. Seniorzy będą mieć zapewnioną pomoc przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną.

CAM będzie również miejscem otwartym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Oprócz profesjonalnej opieki podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach treningowych, przystosowujących do samodzielności. Przestrzeń będzie zaprojektowana tak, aby wokół nie było rozpraszających bodźców czy intensywnego światła – bardzo uciążliwych dla osób z autyzmem.

Zaawansowanie prac

Inwestycja realizowana jest w trybie projektuj i buduj. Odpowiada za nią konsorcjum firm PBO Śląsk i MTM Budownictwo. Rok temu dzielnica podpisała umowę z wykonawcą, w lutym wykonawca otrzymał pozwolenie na budowę. Gotowe są już fundamenty budynku i częściowo pierwsza kondygnacja. Inwestycja ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 r. Jej koszt wyniesie ponad 31 mln zł.

Ułożone w rządku szpachle do wmurowania kamienia węgielnego.
Zobacz galerię (15 zdjęć)
Uczestnicy konferencji podczas wmurowania kamienia węgielnego pod CAM Białołęka - m.in. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy w kasku budowlanym
Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy przemawia do mikrofonu w kasku budowlanym
Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy przy pulpicie podpisuje dokument. Na głowie ma kask budowlany
Rafał Trzaskowski wkłada dokument do tuby, która zostanie zamurowana na budowie CAM Białołęka
Przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka pozują do zdjęcia podczas wmurowania kamienia węgielnego. Prezydent Rafał Trzaskowski trzyma w rękach podpisany akt erekcyjny.
Grupa osób pozuje do zdjęcia w kaskach budowlanych. Na zdjęciu m.in. przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka
Konstrukcja powstającego budynku widziana z zewnątrz. Nad budynkiem żuraw budowlany.
Konstrukcja powstającego budynku widziana z zewnątrz. Nad budynkiem żuraw budowlany.
Wnętrze konstrukcji powstającego CAM Białołęka. Stan surowy
Fragmenty konstrukcji i rusztowań przy powstającym CAM Białołęka.
Wizualizacja. Budynek wśród drzew. Na zewnątrz pod daszkiem stoją ludzie.
Wizualizacja. Fragment budynku wystającego zza drzew. Widać oświetlone wnętrza w budynku.
Plac zabaw dla dzieci na ogrodzonym, zadrzewionym terenie przy budynku. Bawiące się dzieci ubrane w letnie ciuchy.