null

Cała Warszawa obszarem zagrożonym wścieklizną

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Biegnący lis widziany od przodu
Cała Warszawa obszarem zagrożonym wścieklizną

Od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 22 przypadki wścieklizny wśród zwierząt. Wojewoda mazowiecki ostatnim rozporządzeniem po raz kolejny rozszerzył teren zagrożony tą chorobą. Objęto nim cały obszar m.st. Warszawy.

Ostatnie zakażenia wścieklizną odnotowano m.in. na terenie dzielnicy Wawer. Od początku tego roku w stolicy wykryto w sumie 9 takich przypadków. Jednak z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń na terenie województwa, wojewoda powiększył teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic.

Co to oznacza dla mieszkańców stolicy?

W związku z ostatnim rozporządzeniem, warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, z wyjątkiem tego typu wydarzeń z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. 

Objawy wścieklizny

U zwierząt choroba objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Informacje dotyczące potwierdzonych przypadków znajdują się na stronie gov.pl.  

Załączniki: