null

Burza śnieżna nad Warszawą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warszawa zimą

Nad Warszawą przeszła burza śnieżna z intensywnymi opadami i wyładowaniami atmosferycznymi. Służby miejskie pracują, by zapewnić bezpieczeństwo ludziom i infrastrukturze.

Przez Warszawę przechodzi burza śnieżna z intensywnymi opadami śniegu i deszczu. Można było także zaobserwować wiele wyładowań atmosferycznych. Dlatego służby oczyszczania miasta od godz. 18.00 działają na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. 170 posypywarek Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa obsługuje 1500 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic. Burze śnieżne mogą być bardzo niebezpieczne, wieje silny wiatr, jest ślisko.

Służby miejskie apelują również do wszystkich zarządców o pilne działanie na chodnikach pozostających w ich gestii oraz innych terenach wewnętrznych wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

Z chwilą nadejścia zimy służby miejskie zintensyfikowały działania, które mogą zmniejszyć skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych. W mroźny czas wiele zadań ma także Straż Miejska m.st. Warszawy. Strażnicy prowadzą wzmożoną kontrolę miejsc, gdzie mogą przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności. Podczas kontaktu z takimi osobami nakłaniają do skorzystania z pomocy, przekazują informacje o adresach, gdzie szukać wsparcia, proponują transport do noclegowni. Każdego dnia strażnicy przewożą do noclegowni po kilka osób będących w kryzysie bezdomności zapewniając im choćby tymczasowe schronienie. Gorące posiłki dostarczane są do osób, które nie chcą skorzystać z noclegowni. Działania prewencyjne często wspierane są przez Uliczny Patrol Medyczny. To zespół strażników miejskich, z kwalifikacjami ratowników medycznych lub ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

Miejskie Zakłady Autobusowe, aby minimalizować awarie taboru, również wdrażają specjalne zimowe procedury. Do autobusów tankowane jest paliwo arktyczne, którego temperatura mętnienia, szkodliwa dla silników, wynosi 33 stopnie Celsjusza poniżej zera. Podczas silnych mrozów autobusy na zajezdniach uruchamiane są minimum 40 minut wcześniej. Dzięki temu występuje pewność sprawnego wyjazdu oraz nagrzania pojazdów. W trakcie mrozów MZA rezygnuje z zewnętrznego mycia pojazdów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do awarii układów pneumatycznych.

Warszawski samorząd stale dba również o bezpieczeństwo i niezawodność dostaw mediów – wody, ciepła, prądu i gazu. Codziennie otrzymywane raporty o awariach i innych zdarzeniach od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Veolii Energii Warszawa, Polskiej Spółki Gazownictwa (oddział w Warszawie) oraz Stoen Operator uruchamiają natychmiastowe działanie. Na wypadek awarii opracowane są procedury, które umożliwiają sprawne usuwanie różne rodzaju usterek.

 

Warszawa zimą
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Warszawa zimą