null

Burmistrz czeskiej Pragi z wizytą w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Burmistrz czeskiej Pragi Zdeněk Hřib z wizytą w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainyt, jest oprowadzany wśród stanowisk komputerowych
Burmistrz czeskiej Pragi Zdeněk Hřib z wizytą w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainy | Autor: UM Warszawa

Zdeněk Hřib odwiedził Warszawę, aby porozmawiać o różnorodności kulturowej w ramach otwarcia sezonu letniego nad Wisłą. Burmistrz rozpoczął wizytę od spotkania z prezydentem stolicy.

Zaprosiłem nad Wisłę burmistrza czeskiej Pragi, z którym będziemy rozmawiać o tym, co w Warszawie robimy i zastanawiać się nad wspólnymi działaniami choćby w ramach  Paktu Wolnych Miast. Jego wizyta zbiega się z Dniem Różnorodności Kulturowej, więc ważnym tematem będzie otwartość i tolerancja – zwłaszcza w kontekście obywateli Ukrainy. Będziemy rozmawiać również o tym, jak mogą wzbogacać nas różnice kulturowe – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wizyta w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainy

Burmistrz czeskiej Pragi odwiedził również punkt obsługi Urzędu Pracy m.st. Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 77/79, gdzie obywatele Ukrainy mogą uzyskać oferty pracy, a także zarejestrować się jako osoby bezrobotne.

Od momentu powstania punktu zarejestrowano tam niemal 2,5 tys. osób. Trzykrotnie większa jest liczba osób obsłużonych. Dotychczas do urzędu wpłynęło ponad 16 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Najczęściej znajdują oni zatrudnienie w branży gastronomicznej, hotelowej oraz przy pracach budowlanych i w magazynach.

Zdeněk Hřib rozmawiał z pracownikami punktu na temat systemu rejestracji, rynku pracy i tego jak miasto radzi sobie z falą uchodźców.

Burmistrz opowiedział również o sytuacji jaka ma miejsce w jego mieście

W tej chwili w Pradze przebywa 40 proc. ogólnej liczby uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Czech. Prowadzimy z rządem dyskusję na temat procesu relokacji uchodźców w inne regiony Czech – powiedział.

Zaproszenie

Jutro o godzinie 12:00 w ramach otwarcia sezonu w Dzielnicy Wisła pod hasłem „Różnorodność kulturowa siłą napędową innowacji” odbędzie się spotkanie prezydenta Warszawy z burmistrzem czeskiej Pragi. Na wydarzenie zapraszamy do lokalu Grunt i woda na Bulwarach Flotylli Wiślanej. 

 

 
Burmistrz czeskiej Pragi Zdeněk Hřib z wizytą u prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego siedzą przy stole i rozmawiają
Zobacz galerię (2 zdjęć)
prezydent i burmistrz stoją patrząc w dal, w tle nabrzeże i stadion, pochmurno