null

Budżet, który działa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Obrośnięty bujną zielenią skwer miejski, w tle domy i ruchliwe skrzyżowanie

Pozostał dokładnie tydzień na zgłaszanie pomysłów do 10. edycji budżetu obywatelskiego. To działa! W ubiegłym roku Ratusz zrealizował blisko 200 projektów zgłoszonych przez mieszkańców i mieszkanki stolicy.

W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego jest do wydania 100 mln zł. Zostaną one wybrane w czerwcu, a zrealizowane w kolejnym roku.

Budżet obywatelski to jedna z najłatwiejszych dróg zmieniania swojej okolicy i podnoszenia komfortu życia w mieście. Tzw. twarde projekty, jak skwer sportowy, skatepark albo place zabaw zostaną z nami na lata. Inne, miękkie, jak choćby wycieczki do muzeów, zajęcia sportowe czy rejsy uprzyjemniają życie na co dzień – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu. – Do 25 stycznia czekamy na nowe pomysły mieszkanek i mieszkańców, te z wcześniejszych edycji zrealizowaliśmy lub realizujemy.

Oto pięć wybranych projektów zrealizowanych w ubiegłym roku:

  • Bezpłatne wycieczki do warszawskich muzeów

W wakacje odbyło się pięć bezpłatnych wycieczek, każda dla grupy 50 osób. Zwiedzający byli w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Karykatury, Muzeum Warszawy, Muzeum Pragi. Wycieczkom towarzyszyli przewodnicy – jeden w muzeum, a drugi podczas wycieczki tematycznej po okolicy.

Koszt projektu 11,2 tys. zł, liczba głosów poparcia 8530.

  • Skwer Ratusz Arsenał

W ścisłym centrum stolicy powstał skwer dla mieszkańców zainteresowanych różnymi sportami miejskimi. Są murki dla fanów deskorolki, rolek, bmx. Można ćwiczyć na kalistenicznej siłowni, uprawiać parkour, street workout. Ćwiczący są oddzieleni od ulicznego zgiełku specjalnie posadzonymi drzewami i krzewami.

Koszt 550 tys. zł, liczba głosów poparcia 1800.

  • Schronisko "Na Paluchu" - sala rehabilitacyjna dla zwierząt

Nieużywana kuchnia na terenie Schroniska „Na Paluchu” została zaadaptowana na profesjonalną salę rehabilitacyjną dla starych psów i kotów oraz zwierząt dochodzących do siebie po wypadkach.

Koszt 700 tys. zł, liczba głosów poparcia 43874.

  • Budowa dużego skateparku na Gocławiu dla całej Pragi-Południe

Po prawej stronie Wisły nie było w stolicy żadnego skateparku. Autor pomysłu wymarzył sobie miejsce, gdzie będzie można nie tylko ćwiczyć na rolkach i deskorolkach – ale przestrzeń, gdzie będą przychodziły całe rodziny z okolicy, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Skatepark działa od wiosny i dokładnie tak się stało.

Koszt 1,15 mln zł, liczba głosów poparcia 3736.

  • Rzuć wszystko i chodź na Wisłę - bezpłatne rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej

Od wiosny do jesieni można było popływać za darmo po Wiśle – na mniejszych i większych łodziach lub statkach. W dni powszednie – przynajmniej jeden rejs, w weekendy – przynajmniej pięć. Łącznie 335 rejsów po Wiśle.

Koszt 271 tys. zł, liczba głosów poparcia 11043.

Maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego

Jeżeli ktoś ma swoje pomysł na zmiany w mieście, może do środy 25 stycznia zgłosić projekt. Urzędnicy miejscy mogą w tym pomóc.

W sobotę (21 stycznia) w godzinach 11.00-16.00 odbędzie się Maraton pisania projektów do budżetu obywatelskiego. W Centrum Kreatywności Targowa (przy ul. Targowej 56) na mieszkańców zainteresowanych zgłoszeniem projektu do budżetu obywatelskiego będą czekać urzędnicy Ratusza zajmującymi się różnymi zadaniami. Obecni będą przedstawiciele biur związanych z ochroną środowiska, kulturą, edukacją, zdrowiem, infrastrukturą oraz jednostek miejskich, m.in.: Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni. Opowiedzą, czym jest budżet obywatelski, pomogą w opisaniu i zgłoszeniu pomysłów. Na miejscu mieszkańcy będą mogli wypełnić formularz zgłoszeniowy i oszacować koszt realizacji pomysłu. Odpowiedzą również na pytania dotyczące zasad i przebiegu budżetu obywatelskiego.

Maraton pisania projektów to również świetna okazja, aby wspólnie z innymi mieszkańcami poszukać inspiracji, zastanowić się czego brakuje w najbliższej okolicy i co należałoby ulepszyć. Można też zebrać podpisy na listach poparcia dla projektów.

Na wydarzeniu będzie tłumacz języka ukraińskiego, który będzie pomagał osobom z Ukrainy, które chcą zgłosić projekt, w kontakcie z urzędnikami.

Na maraton można przyjść z dziećmi. Organizatorzy zapewniają kącik do zabawy dla dzieci.

Program wydarzenia:

11:00 – Otwarcie maratonu

11:10-16:00 – Dyżury konsultacyjne przy stolikach tematycznych

12:00-14:00 – Prezentacja „Jak zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?” – spotkanie dla nowych autorów

14:30-15:00 – Quiz z nagrodami

16:00 – Zakończenie maratonu

Harmonogram budżetu obywatelskiego na rok 2024

  • Zgłaszanie: od 1 grudnia 2022 do 25 stycznia 2023
  • Ocena możliwości realizacji zgłoszonych pomysłów: od 26 stycznia do 31 maja 2023
  • Głosowanie: od 15 czerwca do 30 czerwca 2023
  • Wyniki: 13 lipca 2023
  • Realizacje: od 2024 r.