null

Budowa kolektora „Lindego Bis” wkracza w drugi etap

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ogrodzenie dookoła wykopu. Na ogrodzeniu płachta z napisami "Budujemy kolektor Lindego Bis".
Powstaje kolektor Lindego Bis

W poniedziałek, 6 czerwca, rozpocznie się drugi etap budowy kolektora „Lindego Bis”. Tym razem wodociągowcy będą pracować na ul. Nocznickiego.

Budowa kolektora rozpoczęła się od ul. Conrada. W tej ulicy kolektor jest już wydrążony i obecnie trwają prace wykończeniowe przy komorach. Po ich zakończeniu będzie można przystąpić do odtwarzania nawierzchni ulicy. Jednocześnie na ul. Wólczyńskiej wodociągowcy wydrążyli już niemal całą trasę kolektora do ul. Sokratesa. A w nadchodzącym tygodniu zaczną przygotowania do drążenia na ul. Nocznickiego.

Utrudnienia na Nocznickiego

Pierwsze utrudnienia pojawią się na jezdni w stronę ul. Kasprowicza. Przy skrzyżowaniu z tą ulicą wyłączony z ruchu kołowego zostanie lewoskręt w stronę Węzła Komunikacyjnego Młociny. Kierowcom do dyspozycji pozostaną dwa pasy: do jazdy w lewo i prosto oraz do jazdy prosto i w prawo.

W kolejnym tygodniu, na fragmencie ul. Nocznickiego, wykonawca planuje wprowadzić ruch wahadłowy.

O inwestycji

Kolektor „Lindego Bis” ma przejąć część ścieków i wód opadowych spływających z Bemowa i Bielan, a tym samym odciążyć kanalizację istniejącą na tym terenie. Pozwoli to ograniczyć ewentualne podtopienia powstające podczas bardzo intensywnych opadów deszczu w tych dzielnicach.

Kolektor będzie miał łączną długość 4 km, z czego blisko kilometr został już wydrążony. Jego trasa będzie przebiegała przez Bielany w rejonie ul. Brązowniczej oraz w ciągu ulic: Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie włączony do istniejącego kolektora Burakowskiego. Podczas inwestycji stosowana jest metoda bezwykopowa, tzw. mikrotunelingu, co pozwala na minimalizację utrudnień w ruchu na trasie przebiegu kolektora. Zakończenie prac planowane jest na I połowę 2023 r. Inwestycja powstaje przy wsparciu środków unijnych.

Pozostałe inwestycje MPWiK

„Lindego Bis” to niejedyny kolektor budowany obecnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wzdłuż Wisłostrady powstaje kolektor Wiślany – największy tranzytowo-retencyjny kolektor w stolicy, który zapewni odbiór ścieków i wód opadowych z lewobrzeżnej części miasta. W maju tego roku rozpoczęły się też pierwsze prace budowlane na ul. Gagarina, pod którą powstanie kolektor Mokotowski Bis. Obie inwestycje mają zakończyć się w 2023 r.