null

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej na ostatniej prostej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej od wewnątrz
Wnętrze wyremontowanej leśniczówki przy ul. Papirusów | Autor: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Dobiegają końca prace przy budowie nowego miejsca edukacji ekologicznej warszawskich Lasów Miejskich. Na Bielanach, przy ul. Papirusów, wyremontowano zabytkową leśniczówkę, a tuż za nią powstał nowoczesny i energooszczędny obiekt. Z całego kompleksu będzie można skorzystać już w tym roku.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje tuż przy Lesie Młocińskim. Nowy obiekt umożliwi rozwój dotychczasowej bazy dydaktycznej warszawskich leśników. Poza lekcjami o tematyce typowo leśnej będzie można tutaj dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii.

O klimacie i ochronie środowiska warto nauczać już od najmłodszych lat. Dlatego inwestujemy w takie miejsca, jak Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Przy ulicy Papirusów będzie działać placówka otwarta dla tych, którzy nie są obojętni na los planety. Z zajęć w tym miejscu będą mogli skorzystać uczniowie, rodziny z dziećmi i wszyscy mieszkańcy zainteresowani ekologią. A potem, z solidną porcją wiedzy, będą mogli udać się na spacer do pobliskiego Lasu Młocińskiego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.   

Uruchomienie zajęć w nowym centrum planowane jest w drugiej połowie roku.

Prace na Bielanach już na finiszu

Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynkach przy ul. Papirusów. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki i ścieżki wśród zieleni.

Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach pokryto roślinnością. W centrum działają już pompy ciepła a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został również w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne.

Niemal gotowa jest też leśniczówka, w której będą odbywać się m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację.

Zagospodarowano też teren na zewnątrz. Tuż przy budynku centrum powstała „klasa na świeżym powietrzu” – kamienne głazy zostały wstawione w naturalnie ukształtowaną skarpę w układzie amfiteatralnym. Na całym terenie posadzono nowe drzewa – głównie brzozy, jarzęby i lipy. Pojawiły się też pierwsze krzewy. Do końca miesiąca zostaną wykonane pozostałe nasadzenia oraz zostanie wysiana trawa. Jeszcze w marcu gotowa będzie też wewnętrzna droga z ekokraty.

Wykonawca i koszty

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to niemal 18 mln zł.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".

 

Więcej o działaniach Warszawy na rzecz ekologii: um.warszawa.pl/100-projektow.

Więcej informacji o edukacji w Warszawie: edukacja.um.warszawa.pl.

Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej
Zobacz galerię (11 zdjęć)
Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej
Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej
Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej
Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej od wewnątrz
Stare okiennice w leśniczówce na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej
Leśniczówka na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej od wewnątrz
Centrum Edukacji Ekologicznej
Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej
Sala w Centrum Edukacji Ekologicznej od wewnątrz
Sala w Centrum Edukacji Ekologicznej od wewnątrz