null

Blisko 17 mln zł na programy wsparcia dla warszawskich uczniów i przedszkolaków

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna w niebieskiej koszuli i granatowej marynarce przybija piątkę z młodzieżą podczas spotkania na sali gimnastycznej
Prezydent Rafał Trzaskowski z wizytą w szkole podstawowej we Włochach

Stołeczni radni poparli wniosek prezydenta o dofinansowaniu wyjść do kina czy muzeum dla każdego ucznia oraz udziału przedszkolaków w wydarzeniach kulturalnych. Radni poparli także przeznaczenie dodatkowych 2 mln zł na kontynuację programu wsparcia psychicznego dla dzieci, młodzieży, kadry szkolnej i rodziców.

Po pandemicznej przerwie, na nowo zapraszamy placówki oświatowe do korzystania z miejskiego programu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. W tym roku przeznaczymy 11.5 mln zł dofinansowania na udział każdego ucznia w wydarzeniach naukowych, sportowych, wizyty w muzeach, teatrach czy kinach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Nie zapominamy również o najmłodszych. Dla nich stworzyliśmy zupełnie nowy program, „Kulturalny przedszkolak”, dzięki któremu dzieciaki będą mogły uczestniczyć w dodatkowych zajęciach kulturalnych – dodaje. – Te programy to nasz sposób na wsparcie dzieci, które szczególnie ucierpiały na pandemii, a także forma wsparcia dla warszawskich rodzin. Z uwagi na szalejącą drożyznę, wiele z nich musi dziś rezygnować z wydatków na zajęcia dodatkowe dla swoich podopiecznych– tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Łącznie z programów dofinasowania skorzysta ponad 280 tys. uczniów z miejskich szkół i przedszkoli.

To nie koniec wsparcia dla warszawskich uczniów i ich opiekunów. Problemem numer jeden jest dziś ich kondycja psychiczna. Dlatego miasto przeznaczy kolejne 2 mln zł na dalsze wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich bliskich. Finansujemy konsultacje ze specjalistami, grupy wsparcia czy spotkania z terapeutami rodzinnymi – dodaje prezydent Trzaskowski.

50 zł dla każdego ucznia

Przypomnijmy: program „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” rozpoczął się w 2019 roku. Wówczas kwota dofinasowania na jednego ucznia wynosiła 100 zł. W związku z rządowymi obostrzeniami wprowadzonymi wraz z pandemią COVID-19, zajecie lekcyjne odbywały się zdalnie, a wiele instytucji kulturalnych czy sportowych, zawiesiło swoją działalność. Z tego powodu większość środków przeznaczonych na realizację projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” nie została wykorzystana przez placówki oświatowe. W 2021 r. kwota dofinasowania została zmniejszona do 50 zł, a rok później, z powodu pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji finansowej miasta, program został zwieszony.

Istotną przesłanką, aby wznowić ten program, były przeprowadzone badania wśród warszawskich uczniów i uczennic, które pokazały że jedną z poważniejszych przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego po pandemii, był brak kontaktów rówieśniczych, wyalienowanie i trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów.

Na powrót projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” miasto przeznaczy 50 zł dofinansowania na każdego ucznia. Z programu skorzysta ponad 230 tys. dzieci i młodzieży z miejskich szkół i placówek.

Kulturalnie od najmłodszych lat

Z programu dla przedszkolaków, na który Warszawa przeznaczy w tym roku 2.8 mln zł, będą mogły skorzystać wszystkie samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, czyli ponad 55 tys. dzieci w wieku 3-6 lat. „Kulturalny przedszkolak” zakłada udział najmłodszych w koncertach, spotkaniach z artystami, muzykami czy wizyty w instytucjach kultury.

Pomoc dla dzieci w kryzysie psychicznym

Warszawa kontynuuje również program „Szkoła dobrostanu psychicznego”.

To przygotowana przez miasto oferta wsparcia dla uczniów warszawskich szkół, ale również szereg projektów dla nauczycieli, dyrektorów placówek i rodziców. Zapewniamy pomoc specjalistów w sieci poradni psychologiczno-pedagogicznych, warsztaty dla kadry nauczycielskiej, rozbudowaną ofertę „Uniwersytetu dla Rodziców” – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W każdej miejskiej szkole uczniowie mają zapewnioną opiekę psychologa lub pedagoga. W zależności od potrzeb placówki oferują również pomoc innych specjalistów - logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz reedukatorów.

W poradniach psychologiczno-pedagogicznych, dostępne są konsultacje z terapeutami rodzinnymi, dietetykami, psychiatrami, warsztaty dla młodzieży oraz szkolenia i grupy wsparcia dla nauczycieli. Pomoc odbywa się na terenie przedszkoli, szkół i w poradniach. Szczegóły dotyczące programu znajdują się pod adresem: edukacja.um.warszawa.pl/-/szkola-dobrostanu-psychicznego

Warszawa proponuje także szeroką ofertę doskonalenia i wsparcia dla nauczycieli oraz dyrektorów przygotowaną przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.  Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogą korzystać też z pomocy Psychologicznego Centrum Wsparcia. Specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych pełnią dyżury telefoniczne i udzielają doraźnych konsultacji. Więcej informacji pod adresem: edukacja.um.warszawa.pl/psychologiczne-centrum-wsparcia.