null

Biegacze pamiętają o Powstaniu Warszawskim

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Bieg Powstania Warszawskiego | Autor: Urząd Miasta Warszawy

W ostatnią sobotę lipca odbędzie się bieg ku czci Powstańców Warszawskich. To już 33. edycja tego wydarzenia. W związku z zawodami, w kilku dzielnicach wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

Bieg Powstania Warszawskiego to impreza, która zalicza się do Warszawskiej Triady Biegowej, czyli największego cyklu biegowego w Polsce, dającego możliwość aktywnego świętowania rocznic wydarzeń mających olbrzymi wpływ na historię kraju. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, 27 lipca. Biegacze będą zmagać się na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Bieg Powstania Warszawskiego to wielkie biegowe święto, ukochany bieg warszawianek i warszawiaków. To szczególne wydarzenie jednoczy wszystkich uczestników w zaszczytnym celu – możliwości oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego. Bohaterski zryw stolicy miał miejsce blisko 80 lat temu, ale pamięć o tym wydarzeniu jest w naszych sercach wiecznie żywa – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Krótszy bieg rozpocznie się o godzinie 20:30, a dłuższy o godzinie 21:15. W czasie zawodów piesi przekroczą trasę biegu wyłącznie w wyznaczonych miejscach i pod nadzorem obsługi zawodów lub policji. Szczegóły organizacyjne można znaleźć na stronie: www.biegpowstaniawarszawskiego.pl.

Bieg Powstania Warszawskiego jest organizowany we współpracy Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa i Fundacji Maraton Warszawski.

Start obok powstańczej reduty

Trasa Biegu związana jest z symbolicznymi miejscami dla powstańczego zrywu z 1944 r. Rywalizacja na obu dystansach rozpocznie się przy skrzyżowaniu ulic Bonifraterskiej i Konwiktorskiej. W sierpniu 1944 r. toczyły się tu ciężkie walki. Po starcie zawodnicy pobiegną Bonifraterską, Muranowską, a potem Andersa i wiaduktem nad torami kolejowymi w kierunku Żoliborza.

Przygotowanie startu i mety rozpocznie się kilka godzin przed zawodami. Z tego powodu w sobotę, 27 lipca, o godzinie 16:30 zostanie zamknięta ulica Konwiktorska, a także Bonifraterska – od Konwiktorskiej do Świętojerskiej. Do godziny 19:30 kierowcy przejadą jednym pasem ulicy Bonifraterskiej, między Muranowską a Wałową. Około godziny 19:30 zostanie zamknięty również przejazd przez plac Krasińskich. Kierowcy skręcą w ulicę Długą. Później, w godzinach 20:45-21:30, osoby jadące ulicą Miodową będą kierowane w ulicę Kapucyńską i na Trasę W-Z. W tym czasie na placu Teatralnym nie będzie można wjechać w ulicę Senatorską w kierunku placu Zamkowego.

Jadący ulicą Słomińskiego nie skręcą w ulice Międzyparkową i Szymanowską. Dopuszczony będzie dojazd do posesji położonych w rejonie Dawidowskiego i Inflanckiej – bez możliwości wjazdu na Andersa.

Ruch na plac Krasińskich i ulicę Muranowską wróci około godziny 22:00. Ulica Konwiktorska będzie zamknięta najdłużej. Samochody pojadą nią dopiero w niedzielę, 28 lipca, o godzinie 2:00.

Przez Żoliborz...

Po zbiegnięciu z wiaduktu zawodnicy pobiegną ulicą Mickiewicza. Następnie na placu Inwalidów skręcą w ulicę Czarnieckiego i po dobiegnięciu do ul. Krasińskiego skierują się w stronę Centrum Olimpijskiego.

O godzinie 20:00 zostanie zamknięta jezdnia ulicy Mickiewicza prowadząca w stronę Bielan, od wiaduktu kolejowego do placu Inwalidów. Z placu kierowcy dojadą jednym pasem ulicy Mickiewicza tylko do ul. gen. Zajączka, gdzie będą musieli skręcić w prawo. Z ulicy gen. Zajączka, po obu stronach, nie będzie wyjazdu na Mickiewicza.

Także o godzinie 20:00 zostaną wyłączone z ruchu plac Inwalidów oraz ulica Czarnieckiego – po stronie Cytadeli. Nieprzejezdny stanie się również fragment ulicy Krasińskiego od Wisłostrady do Czarnieckiego. Z ulicy Dziennikarskiej będzie skręt w prawo w ulicę Krasińskiego i otwarty przejazd nią do placu Wilsona. Natomiast na placu kierowcy nie skręcą w Krasińskiego w stronę Wisłostrady.

Ruch na poszczególnych ulicach będzie wracał stopniowo, w miarę opuszczania trasy przez ostatniego z zawodników. Około godziny 22:00 zaplanowano otwarcie ulicy Mickiewicza. Pół godziny później samochody pojadą przez plac Inwalidów oraz ulicami Czarnieckiego i Krasińskiego.

... na Bielany

Na węźle z Wisłostradą zawodnicy rywalizujący na krótszym dystansie skręcą w prawo, w stronę Starego Miasta. Z kolei osoby, które wybiorą dłuższy dystans, skręcą w lewo, w ulicę Gwiaździstą. Pobiegną nią aż do końca, wzdłuż parku Kępa Potocka. Do Śródmieścia wrócą Wisłostradą.

O godzinie 20:00 zostanie zamknięta jezdnia Wisłostrady prowadząca w stronę Wilanowa, na odcinku od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Wenedów. Kierowcy nie zjadą na Wybrzeże Gdyńskie z Pułkowej, mostu Skłodowskiej-Curie, Trasy AK i mostu Grota-Roweckiego.

Ruch na jezdni w stronę Gdańska będzie odbywał się bez większych utrudnień. W czasie zawodów kierowcy nie skręcą jedynie w ulice Sanguszki, Krasińskiego i Gwiaździstą. Zamknięty fragment Wisłostrady ominą ulicami Jagiellońską lub Wysockiego.

O godzinie 21:00 zostanie wyłączona z ruchu ulica Gwiaździsta. Zamknięte będą również wyjazdy z osiedli do niej dochodzących. Ulica Podleśna nie będzie miała połączenia z Gwiaździstą – możliwy będzie wyłącznie wjazd na osiedle. Ruch na Gwiaździstą wróci około godziny 22:30.

Ostatnia prosta

Ostatni odcinek trasy biegu poprowadzi ulicami: Wybrzeże Gdyńskie, Krajewskiego, Zakroczymską i Konwiktorską. Ulice przed metą również zostaną zamknięte o godzinie 20:00. Otwarta pozostanie nitka ulicy Sanguszki prowadząca w stronę Wisłostrady, aby mieszkańcy mogli wyjechać z Nowego Miasta. Przywrócenie ruchu na Wisłostradzie oraz ulicach Krajewskiego i Zakroczymskiej planowane jest o godzinie 23:00.

Ograniczenia w parkowaniu

W dniu zawodów na trasie rywalizacji zostaną ustawione znaki zakazu zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Przez całą sobotę, 27 lipca, samochodów nie będzie można zaparkować na ulicach Konwiktorskiej i Bonifraterskiej, między Muranowską a Świętojerską. Później, o godzinie 16:30, zakazy staną także na ulicach Sapieżyńskiej i Wałowej. Na pozostałych drogach zakaz parkowania będzie obowiązywał od godziny 20:00 do końca dnia.

Warszawski Transport Publiczny na objazdach

Wraz z rozpoczęciem przygotowań do imprezy i zamykaniem kolejnych ulic, etapami na trasy objazdowe będą kierowane tramwaje linii: 6, 15 i 18 oraz autobusy linii: 100, 114, 116, 121, 122, 157, 178, 180, 185, 197, 503 i 518.

Szczegółowy opis zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej znajduje się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Uczestnicy 33. Biegu Powstania Warszawskiego w sobotę, 27 lipca, na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem, pociągami SKM, KM i WKD) w granicach 1. strefy biletowej ZTM.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Mapka. Zmiany w organizacji ruchu podczas 33. biegu Powstania Warszawskiego. Opis zmian w tekście