null

Bieg (z szacunkiem dla) Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Biegacze podczas zawodów na ulicy, na koszulkach widoczne numery startowe
Autor: Urząd Miasta Warszawy

W sobotę o zmroku wystartuje 32. Bieg Powstania Warszawskiego. Ponad 8 tysięcy biegaczek i biegaczy wyruszy z placu Krasińskich, by po pokonaniu 5 lub 10 km dotrzeć do mety na ul. Konwiktorskiej.

Zawody to element Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundację „Maraton Warszawski”. W jej skład wchodzi także majowy Bieg Konstytucji i listopadowy Bieg Niepodległości.

Historia i dziedzictwo

Uczestnicy sobotniej imprezy wystartują na placu Krasińskich, bezpośrednio przy Pomniku Powstania Warszawskiego. To historyczne miejsce – obok włazu do kanałów, którymi powstańcy ewakuowali się ze Starówki z do Śródmieścia i na Wolę. Biegacze będą finiszować na ul. Konwiktorskiej przy stadionie Polonii Warszawa. Na jego płycie pod koniec sierpnia ’44 w trakcie bitwy o przerwanie niemieckiego pierścienia na linii Dworca Gdańskiego poległo wielu żołnierzy legendarnych batalionów „Zośka” i „Czata 49” ze zgrupowania AK „Radosław”.

To szczególne wydarzenie, które jednoczy biorących w nim udział biegaczy we wspólnym i zaszczytnym celu – możliwości oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego. Pamięć o tamtych dniach ma swe stałe miejsce w sercach warszawiaków i warszawianek, którzy historię Powstania przekazują kolejnym pokoleniom – mówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska w nagraniu z zaproszeniem na bieg.

Ten bieg to wyjątkowy symbol i wyraz tego, że żyjemy w społeczeństwie szanującym historię i własne dziedzictwo – dodaje Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”.

Sobotnie objazdy

Większość ulic na trasie biegu będzie zamknięta w godzinach 20.00-22.30. Najwcześniej wyłączony z ruchu zostanie plac Krasińskich (o godzinie 17.00), a najpóźniej auta wrócą na Konwiktorską (w niedzielę, 30 lipca, około godziny 2.00).

Więcej informacji na temat organizacji ruchu w czasie 32. Biegu Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie infoulice.um.warszawa.pl.

Odbiór pakietów

Pakiety startowe na bieg będzie można odebrać w Biurze Zawodów, w Ośrodku Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie, w dniach:

  • 28 lipca (piątek) w godz. 14-20
  • 29 lipca (sobota) w godz. 10-16
  • 29 lipca (sobota) w godz. 16-18 – tylko dla zawodników spoza Warszawy

Organizatorzy przypominają, że W okolicach startu i mety biegu liczba dostępnych miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona – najlepiej dojechać na bieg komunikacją miejską. Uczestnikom biegu w dniu wydarzenia przysługuje bezpłatny przejazd komunikacją miejską na podstawie numeru startowego.

Start biegu na 5 km o godz. 20.30, a na 10 km – o 21.00 w sobotę 29 lipca 2023 r.

Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest w informatorze biegu. Na stronie organizatorów dostępny jest także program wydarzenia.