null

Bieg Powstania – koszulka na medal

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z lewej strony medal z motywem tarczy zegara i literą W w miejscu godziny 17.
Medal tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego

Znamy już projekt koszulki i medalu na tegoroczny Bieg Powstania. Wciąż można zapisywać się na ten szczególny bieg.

„Polacy od dawna oczekiwana godzina wybiła” – głosiła odezwa władz powstańczych, wydana 1 sierpnia 1944 r. Powstanie Warszawskie wybuchło o 17.00 nazwanej „Godziną W”. Medal i koszulka tegorocznej 31. już edycji Biegu Powstania Warszawskiego nawiązują właśnie do tej symboliki. Medal biegacze otrzymają na mecie, a koszulkę można zamówić – podczas rejestracji, ale także później.

Projekt medalu i koszulki jest bardzo symboliczny, bo ten bieg jest bardzo symboliczny. Na starcie co roku gościmy powstańców warszawskich. A potem zawodnicy ruszają na trasę dookoła Starego Miasta, miejsca tak doświadczonego w trakcie walk powstańczych. Wiem, że każdy biegacz liczy minuty i sekundy, ale warto podczas tego biegu pomyśleć o tym, co działo się tutaj 78 lat temu. I jak wiele od tego czasu w Warszawie się zmieniło – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Bieg odbędzie się w sobotę, 30 lipca. Dla uczestników przygotowano dwie trasy – 5 oraz 10-kilometrową. Start biegu na 5 km nastąpi o godzinie 20:30, a na 10 km o 21:00. Obie trasy mają atest PZLA, a wieczorna pora rozgrywania biegu daje szanse na szybkie bieganie w środku lata.

Na liście startowej jest już ponad 4350 nazwisk (na obu dystansach). Dla porównania w ubiegłym roku bieg – przeprowadzony z covidowymi restrykcjami – ukończyło 3697 osób.

70 osób zapisało się w tym roku – to nowość – do wirtualnej edycji imprezy. To szansa dla tych, którzy nie mogą być w ostatnią sobotę lipca w stolicy, a chcieliby na sportowo oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnić wydarzenia z 1944 roku. Wystarczy, że zapiszą się, a następnie pokonają 5 lub 10 km w dowolnym miejscu, między 30 lipca a 6 sierpnia. Za udział w biegu online otrzymają - podobnie jak uczestnicy tradycyjnych zmagań – pamiątkowy medal.

Zapisy do 31. Biegu Powstania Warszawskiego trwają do 28 lipca 2022 r. Najłatwiej zapisać się online na stronie biegpowstaniawarszawskiego.pl.

Patronat honorowy nad biegiem realizowanym przez AKTYWNĄ WARSZAWĘ i Fundację Maraton Warszawski objęły w tym roku: Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Związek Powstańców Warszawskich i Światowy Związek Żołnierzy AK.