null

Bieg Niepodległości – zapisy otwarte o godz. 11.11

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa biegaczy w biało-czerwonych koszulkach wypełnia szczelnie estakady w centrum miasta

O symbolicznej godzinie 11.11 ruszyły dziś – w poniedziałek – zapisy na 32. Bieg Niepodległości. Kluczowa dla stołecznych biegaczy impreza jesieni wraca po dwuletniej pandemicznej przerwie. To także zamknięcie warszawskiej Triady Biegowej.

Zapisywać można się na stronie internetowej biegu do 10 listopada.

Bieg Niepodległości to wspaniała impreza. Dla biegaczek i biegaczy to zwykle ostatni start sezonu, a listopadowa pogoda i szybka tras pozwalają uzyskać świetne wyniki – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Ale ten bieg to dużo więcej. Wielotysięczna wstęga biegaczy w czerwonych i białych koszulkach w centrum miasta to wielka manifestacja patriotyzmu. Takiego, który ma radosną ekspresję, który jest radosny w przekazie, który rozkwita w licznych pasjach, jakie możemy realizować w niepodległej Polsce. A jedyne wybuchy, jakie mu towarzyszą, to wybuchy radości na mecie po przebiegnięciu 10 kilometrów. Widzę co roku po twarzach biegaczy, jakie wzruszenie budzi wspólne odśpiewanie pieśni Legionów przed startem biegu. Jestem pewna, że w tym momencie jedni doceniają wolną, niepodległą Polskę inni wspominają też swoich przodków znanych często tylko z czarno-białych zdjęć, którzy walczyli o niepodległość Polski w 1918 roku. Na tym biegu te emocje ożywają.

Od 2005 roku bieg jest rozgrywany na szybkiej, 10-kilometrowej, atestowanej trasie w centrum miasta. Rekordzistką trasy wśród kobiet jest Anna Goska, która w 2018 roku uzyskała wynik 33:06. Najlepszy wynik mężczyzn to 29:26 Arkadiusza Gardzielewskiego z 2011 roku. Trasa tradycyjnie biegnie Al. Jana Pawła II (start ze skrzyżowania z ul. Stawki) i ul. Chałubińskiego (po estakadach nad Al. Jerozolimskimi). Koło SGH biegacze zawracają i finiszują ponownie przy Stawkach.

Bieg – rozgrywany 11. listopada – rozpocznie się tradycyjnie o symbolicznej godzinie: 11:11. W tegorocznym programie oprócz biegu głównego znajduje się też marsz nordic walking na dystansie 6,5 km. Dla młodzieży w wieku 10-14 lat zostanie  zorganizowana Mila Niepodległości (1918 m).

Start w Biegu Niepodległości to zaszczyt. Tego dnia świętujemy bycie wolnymi Polakami w wolnej Ojczyźnie, a żadne inne wydarzenie nie gromadzi tego dnia tylu aktywnych uczestników co Bieg Niepodległości. Jestem dumny, że mogę być jego częścią – mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji Maraton Warszawski i szef imprezy.

Zawody współorganizują Aktywna Warszawa (oddział sportowy Ratusza) i Fundacja „Maraton Warszawski”. Organizatorzy dbają o okolicznościowy charakter biegu. Zachęcają biegaczy do startu w białych lub czerwonych koszulkach. Na trasie uczestnikom będzie towarzyszył sobowtór Marszałka Józefa Piłsudskiego w otwartej, zabytkowej limuzynie.

Bieg zamyka tradycyjną Warszawską Triadę Biegową. W tym roku po raz pierwszy od wybuchu pandemii udało się rozegrać wszystkie trzy imprezy – oprócz listopadowych zawodów to Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego.

Nową klasyfikacją jest Liga Mistrzów Warszawy. Oprócz triady liczą się do niej dwa sztandarowe biegi Fundacji – Maraton i Półmaraton Warszawski. Klasyfikacje są prowadzone wyłącznie w kategoriach wiekowych, a do ostatecznego rezultatu zaliczane są wyniki z czterech z pięciu imprez. Szczegóły i klasyfikacje można znaleźć na stronie Ligi Mistrzów Warszawy.