null

Białoruś z Ukrainą w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z lewej strony napis: Marsz w Dzień Wolności Warszawa 26 marca 14.00, w tle flaga wolnej Białorusi
#BelarusWithUkraine. Demonstracja odbędzie się w sobotę 26 marca

W piątek na Ratuszu zawiśnie białoruska flaga, by uczcić Dzień Wolności - nieuznawane przez Aleksandra Łukaszenkę białoruskie święto narodowe. Z tej okazji w sobotę Białorusini w Polsce organizują także marsz poparcia dla walczącej Ukrainy. Demonstracja przejdzie ulicami Warszawy i zakończy się pod ambasadą Rosji.

Białoruska społeczność w Polsce miała właśnie obchodzić dzień wolności. Najważniejsze miejskie budynki miały być w piątek podświetlone w barwy biało-czerwono-białe, a wieczorem miał się odbyć wielki koncert Volny Fest.

Jednak wobec napaści Rosji na Ukrainę, organizatorzy – Narodowy Zarząd Antykryzysowy, media NEXTA, Białoruski Młodzieżowy Hub i Fundacja Tutaka – uznali, że nie czas na radosne świętowanie. W sobotę 26 marca ulicami Warszawy przejdzie marsz przeciwko wojnie na Ukrainie pod hasłami „Białoruski Dzień Wolności” i „ Białorusini solidaryzują się z Ukrainą ”. Demonstranci zbiorą się o godz. 14.00 w pobliżu Białoruskiego Młodzieżowego Hubu (przy placu Konstytucji 6), skąd przemaszerują pod ambasadę Ukrainy i dotrą pod ambasadę Rosji.

Całym sercem wspieramy naszych sąsiadów, którzy cierpią wskutek działania postsowieckich reżimów. Warszawa udziela schronienia nie tylko Ukraińcom uciekającym przed bombami Putina, ale także Białorusinom, którzy musieli wyemigrować ze swojego kraju w obawie przed represjami Łukaszenki po sfałszowanych wyborach 2020 roku. Wierzę, że nasi goście już niedługo będą mogli powrócić do swoich ojczyzn i budować wolną Białoruś, wolną Ukrainę. I że zawiązane dziś przyjaźnie zaowocują tym, że będziemy w przyszłości żyć w przyjaznej i bezpiecznej Europie – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W piątek na warszawskim Ratuszu zawiśnie flaga białoruska, by upamiętnić przypadający 25 marca Dzień Niepodległości Białorusi. Święto upamiętnia powstanie niepodległego państwa białoruskiego w 1918 roku. Nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki święto obchodzone jest nieoficjalnie przez białoruską opozycję.

Reżim Łukaszenki to nie Białoruś. Rozproszeni po całym świecie Białorusini, ucierpieli za posiadanie własnego zdania. Białorusini są przeciwko wojnie i robią wszystko, by pomóc Ukraińcom. Jedni pracują jako wolontariusze na granicy, inni pomagają uchodźcom, inni wstępują jako ochotnicy do armii ukraińskiej, przeprowadzają cyberataki – mówi Paweł Łatuszka przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego, były ambasador Białorusi w Polsce (w latach 2002-2008).

Więcej informacji można znaleźć w mediach społecznościowych pod hasztagiem #BelarusWithUkraine

 

 

warszawski ratusz. Na dachu umocowana flaga Białorusi w kolorach biały, czerwony, biały