null

Białołęka i Ursus najbardziej obywatelskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci bawią się na drewnianej konstrukcji na placu zabaw. Projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego
Plac zabaw na Targówku - projekt z budżetu obywatelskiego

22 tys. warszawianek i warszawiaków oddało już głosy w budżecie obywatelskim. Największy odsetek głosujących jest na Białołęce i w Ursusie – 21 osób na 1000 mieszkańców. Głosowanie trwa do 30 czerwca.

W pierwszym tygodniu w głosowaniu wzięło udział 22 tys. mieszkańców. To nieco mniej niż w zeszłym roku, ale może być to spowodowane tym, że teraz przez pół tygodnia warszawianki i warszawiacy korzystali z przedłużonego, ze względu na święto Bożego Ciała, weekendu. W zeszłym roku w sumie głosy oddało niemal 100 tys. mieszkańców.

Demokracja dzielnicowa

Najwięcej głosów na 1000 mieszkańców zostało oddanych na Białołęce i w Ursusie – po 21. Dalej są: Wawer (16), Włochy (15) i Żoliborz (13). Po 12 głosów na 1000 mieszkańców oddano na Mokotowie, Ochocie i Woli. Po 11 na Pradze Południe, w Wesołej i na Wilanowie. Po 10 na Bemowie i w Rembertowie. A zaledwie po 9 na Bielanach, Pradze-Północ, w Śródmieściu, na Targówku i Ursynowie.

Głosowanie w budżecie obywatelskim to dla każdego nie tylko możliwość kształtowania swojego najbliższego otoczenia. To crème de la crème demokracji. To manifestacja siły i mądrości społeczeństwa obywatelskiego. To wielki zbiorowy głos: nie chcemy, by kierowali nami wyłącznie urzędnicy różnych szczebli, chcemy sami zdecydować o rozwoju naszego miasta, naszych dzielnic i osiedli – przekonuje Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w Ratuszu. – Słyszałam ten głos w Warszawie wiele razy, dlatego liczę, że mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta skorzystają z niego wybierając najlepsze pomysły zgłoszone w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Jak głosować?

Aby wziąć udział w głosowaniu nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Głosować mogą także obcokrajowcy, konieczne jest jednak posiadanie nr PESEL.

Mieszkanki i mieszkańcy stolicy mają do wyboru 1189 projektów dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy. Każdy może wybrać 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Co z tego wyniknie

Na realizację zwycięskich projektów miasto ma zarezerwowane 100 mln złotych. Tegoroczne pomysły będą realizowane w przyszłym roku.

Jest w czym wybierać, projekty są naprawdę różnorodne. Od małej architektury tj. ławek, koszy, stojaków rowerowych, przez większe inwestycje np. remonty chodników, skwerów, boisk czy budowę dróg rowerowych, aż po tzw. projekty miękkie - warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne – przekonuje dyr. Karolina Zdrodowska.

Przez dziewięć lat działania budżetu obywatelskiego Warszawa wydała na pomysły mieszkańców już pół miliarda złotych. Miasto zrealizowało za te pieniądze 4 tys. pomysłów obywatelskich.

Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl. Głosowanie na projekty potrwa do 30 czerwca do północy. Wyniki i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 13 lipca.