
Wielkie okna na całą ścianę, za nimi soczysta zieleń. W środku eleganckie białe biurka oddzielone ściankami ułatwiającymi skupienie przy pracy i laptopy z cyrylicą na klawiaturze. Tak wygląda „Przestrzeń pracy – Ukraina” przy ulicy Smolnej 4. To kolejna przestrzeń biurowa dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, którą uruchomił stołeczny Ratusz.
Z pomieszczeń za darmo mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które chcą zdalnie kontynuować z Polski pracę na Ukrainie. Celem inicjatywy jest również wsparcie gości z Ukrainy samodzielnie poszukujących nowej pracy w Warszawie.
Uchodźcy, którzy docierają do Warszawy, nie znaleźli się tu z własnego wyboru. Musieli uciekać przed wojną ze swoich domów, zostawiając w Ukrainie dorobek całego swojego życia. Są nam bardzo wdzięczni za przyjęcie i życzliwość, ale nie chcą być dla nas ciężarem. Chcą pracować i usamodzielnić się, tak szybko jak to tylko możliwe – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka do spraw przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie Miasta st. Warszawy.
“Przestrzeń pracy – Ukraina” przeznaczona jest dla wszystkich uciekających z Ukrainy, także dla osób, które nie są narodowości ukraińskiej. Udostępniane w jej ramach miejsca są zorganizowane na zasadzie „co-worków”, czyli wspólnych miejsc do pracy. Korzystanie z nich jest bezpłatne.
Przestrzenie są wyposażone w podstawowy sprzęt biurowy i komputery, pozyskane dzięki zaangażowaniu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Stosownie do możliwości zapewniony jest też dostęp do internetu, drukarki, skanera oraz zaplecza socjalnego.
Centrum Przedsiębiorczości Smolna już zaprasza
W budynku przy ul. Smolnej 4 do dyspozycji uchodźczyń i uchodźców jest open space z biurkami i krzesłami (15 miejsc do pracy dla gości z Ukrainy), bezpłatnym internetem, drukarkami oraz zapleczem socjalnym (aneks kuchenny wyposażony w naczynia, czajniki, mikrofalówkę). Istnieje możliwość skorzystania z sal konferencyjnych. Na miejscu można też uzyskać pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej oraz informacje o wybranych usługach wsparcia, które są dostępne w stolicy.
Centrum Przedsiębiorczości Smolna organizuje również szkolenia, warsztaty i programy doradcze zarówno dla początkujących jak i działających już firm, które stawiają na swój rozwój. W najbliższym czasie planowane są spotkania informacyjne dla migrantów i migrantek z Ukrainy, zainteresowanych stołecznym rynkiem pracy.
Miejsce do pracy w Centrum Przedsiębiorczości Smolna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Kontakt: tel. 22 443 07 56 lub e-mail centrumprzedsiębiorczości@um.warszawa.pl
Strefa w Centrum Kreatywności Targowa rusza w najbliższych dniach
Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 będzie oferować 15 stanowisk do pracy zdalnej dla osób z Ukrainy. Zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu, drukarki, kuchni, zaplecza socjalnego i sal konferencyjnych. Coworking będzie dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-22:00.
Rezerwacja biurka: recepcja@cktargowa.pl, tel. 22 102 61 79.
W dalszym ciągu miasto stołeczne Warszawa będzie rozwijać swoją ofertę w ramach „Przestrzeni pracy – Ukraina”, dostosowując ją do pojawiających się potrzeb i możliwości samorządu.
Informacje dla pracowników i pracodawców
Wiele działań na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy prowadzi Urząd Pracy m.st. Warszawy w punkcie przy ul. Marszałkowskiej 77/79.
Od momentu powstania punktu zarejestrowano tam niemal 2,5 tys. osób. Trzykrotnie większa jest liczba osób obsłużonych. Dotychczas do urzędu wpłynęło ponad 16 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Najczęściej znajdują oni zatrudnienie w branży gastronomicznej, hotelowej oraz przy pracach budowlanych i w magazynach.
Na stronie internetowej urzędu dużo użytecznych informacji znajdą:
Powiązane treści
-
Artykuł
-
Artykuł
-