null

Bezpieczeństwo podczas wizyt na warszawskich cmentarzach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Znicze
Autor: Szymon Pulcyn

Tłok na drogach dojazdowych, kradzieże kieszonkowe i nagrobne, ryzyko zagubienia się podczas wizyt cmentarnych, przypadki wandalizmu - to zagrożenia najczęściej zgłaszane w okresie Wszystkich Świętych. Nad bezpieczeństwem odwiedzających cmentarze będą czuwać m.in. warszawscy strażnicy miejscy w ramach akcji „Hiena” i „Znicz”. Start już 27 października.

Zbliżające się święta są okazją do odwiedzin grobów swoich bliskich. Na cmentarze wybierają się całe rodziny. Zakupy zniczy, wiązanek i kwiatów sprawiają, że ludzie zapominają o własnym bezpieczeństwie. Doskonale wiedzą o tym złodzieje, dla których ten okres jest okazją do przestępstwa.

Bezpieczeństwo osób i mienia

Tłok sprawi, że odwiedzający groby są łatwym łupem dla kieszonkowców. Ofiarami przestępców najczęściej padają na cmentarzach osoby starsze. Z kolei w pozostawianych na parkingach samochodach złodzieje potrafią wybić szyby, by ukraść wartościowe przedmioty pozostawione na widoku. Aby przeciwdziałać przestępczym i chuligańskim zdarzeniom strażnicy miejscy organizują działania prewencyjne pod kryptonimem „Hiena”. Do kontroli stołecznych cmentarzy i ich okolic zostanie skierowanych kilkuset funkcjonariuszy. Działania będą prowadzone także w nocy. W tym celu patrole będą wyposażone w noktowizory, które ułatwiają obserwację w ciemności. Przydatność sprzętu potwierdzają doświadczenia funkcjonariuszy z poprzednich lat.

Bezpieczeństwo na drogach

Do stolicy własnymi samochodami przyjedzie w okresie Wszystkich Świętych wiele osób, które na co dzień nie poruszają się po Warszawie. Dla wspólnego bezpieczeństwa, warto pamiętać, że w wielu miejscach zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. W okolicach cmentarzy i drogach dojazdowych można spodziewać się utrudnień. Strażnicy miejscy biorący udział w działaniach „Znicz” będą monitorowali ruch pojazdów oraz informowali kierowców o możliwych objazdach i trasach dojazdowych do wyznaczonych parkingów. Kierowcy, którzy nie będą stosowali się do znaków drogowych, obowiązujących ograniczeń i poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, muszą się liczyć z sankcjami. Szczególną uwagę strażnicy zwrócą na użytkowników pojazdów, których zachowanie na drogach będzie zagrażało pieszym. Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy będą współdziałali z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Nielegalny handel

Jak co roku strażnicy miejscy będą też kontrolować legalność handlu w okolicach cmentarzy. Chodzi przede wszystkim o prowadzenie działalności bez odpowiednich zezwoleń i zgód właścicieli terenu. Działania te mają za zadanie eliminację handlu skradzionymi na cmentarzach kwiatami, wieńcami i elementami dekoracji nagrobków. Kradzione są dekoracje grobów, a niekiedy także ich całe elementy.

Tegoroczne działania prewencyjne potrwają do 5 listopada.