null

Barki czekają na brzegu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka ludzi siedzi przy stolikach na barce, w tle Wisła i drugi brzeg rzeki
Wiślane barki szykują się na ciepłe dni

Plaża na barce! Tego jeszcze w Warszawie nie było. Miasto uzgodniło właśnie umowy z dzierżawcami barek przy wiślanych bulwarach. Otwarcie sezonu planowane jest na majowy weekend.

Nie tylko gastronomia

Barki posłużą jako miejsca do cumowania zarówno dla dużych statków, jak i mniejszych jednostek. Będzie można na nich również wypożyczyć sprzęt wodny - łódki motorowe bez patentu, kajaki i supy, skorzystać z rejsów tradycyjnymi drewnianymi łodziami takich jak szkuty, galary, baty.

Na każdej z barek będzie można coś zjeść. Przy czym zgodnie z umową każda barka musi oferować jedno danie „niskokosztowe” – dla mniej zasobnych warszawiaków i warszawianek. Mogą to być np. placki ziemniaczane, wybrana pizza, frytki albo naleśnik na wynos – wyraźnie tańsze niż reszta pozycji w menu.

Na barkach możemy nie tylko coś zjeść, ale przede wszystkim dużo przeżyć. W sezonie planowane są na nich wydarzenia aktywizujące kobiety, klub seniorów i seniorek nowoczesnych, warsztaty dla dzieci „muzeum jeszcze bardziej nad Wisłą” we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. A w weekendy Lazy Sunday z muzyką graną na żywo oraz kameralne koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia – opowiada Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły. – I to wszystko tuż nad Wisłą, bliżej wody się nie da.

Wieczór, Noc i Fala

Przy bulwarach w sezonie będą cumować cztery miejskie barki. Dwie – Warszawska Noc i Dzień oraz Wieczór nad Wisłą – w rejonie Parku Fontann. Tu znajdziemy głównie gastronomię.

Barka Przystań Nowa Fala zakotwiczy przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzierżawca oprócz gastronomii stawia na żeglugę. Motorówki i łodzie będzie można rezerwować przez stronę internetową. Kajaki i supy będzie można wypożyczyć i oddać w innym miejscu, co pozwala na łatwiejsze wycieczki po rzece. Planowane jest tam też centrum rejsów po Wiśle.

Plaża na barce

Na wysokości pomnika syrenki zacumuje barka Dworzec Wodny WWA. Zaplanowano tam wiele wydarzeń:

  • 80-lecie Omegi, żaglówki z warszawskimi tradycjami,
  • audycję radiową nadawaną z barki (robocza nazwa: Kapitan Poranek),
  • niebanalne inicjatywy sportowe z Fundacją Inicjatyw Niebanalnych (np. zajęcia szacho-boksu).

Bezpośrednio przy Dworcu Wodnym WWA zacumuje dodatkowa barka Kalima, która uzupełni ofertę Dworca. Razem stworzą najdłuższą burtę cumowniczą – łącznie aż 78 m. Będzie przy niej mógł gościnnie zacumować każdy statek pływający po Wiśle.

Ale hitem sezonu będzie piaszczysta plaża na Kalimie. Będzie miała 9 metrów szerokości, zmieści się na niej 180 osób. Przy plaży będzie umieszczony letni Bar, będzie ona też połączona z Dworcem Wodnym.

Na Kalimie zaplanowano również wydarzenia kulturalne. M.in. pływający teatr na plaży i operę na Wiśle. Będzie można tam też obejrzeć wystawy o historii Wisły i żeglugi wiślanej.

Dzielnica Wisła czeka na warszawianki i warszawiaków. Można będzie nie tylko pospacerować i coś przekąsić, ale także wiele przeżyć – zapewnia Jan Piotrowski.

Nabrzeże wiślane, barki, dużo świateł
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Barka i tłumek ludzi przechadzających się po nabrzeżu wiślanym. W tle Wisła, most, zabudowania na brzegu