null

Balonowe atrakcje na urodziny Aeroklubu Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
balon w kształcie zielonej żaby w tle nadmorska plaża
Aeroklub Warszawski

Aeroklub Warszawski obchodzi w tym roku 95. Urodziny. Z tej okazji w sobotę 13 sierpnia mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym lotniczym pikniku rodzinnym – wydarzeniu pod nazwą Królewski Spektakl Balonowy.

Goście imprezy przy Wybrzeżu Gdyńskim będą mogli zobaczyć różne statki powietrzne, którymi na co dzień lata Aeroklub oraz wznieść się balonem na uwięzi. Pierwszy raz w Warszawie pojawi się 35-metrowy balon Żaba o pojemności ponad 3 tysiące m3, który zaprezentuje Grupa Hi Fly. Wieczorem będzie można zobaczyć start śmigłowca Robinson R44 Raven II. A po zapadnięciu zmroku historię awiacji na balonie odmalują światła laserowe. Przygotowano wystawę poświęconą asom lotnictwa, w planie również spotkania z pilotami.

Wydarzenie na Wybrzeżu Gdyńskim (teren przy Polskim Komitecie Olimpijskim) rozpocznie się około godziny 16.00 i potrwa do 21:30. Działać ma także specjalna strefa gastronomiczna, wstęp na imprezę jest wolny.

Jubileusz Aeroklubu Warszawskiego

Aeroklub Warszawski został założony 19 października 1927 r. Przed wojną korzystał głównie z lotniska na Polu Mokotowskim, w latach 30-tych rozpoczął budowę lotniska na Gocławiu, które zaczął użytkować po wojnie. W 1975 rząd podjął decyzję o jego zabudowie i odtąd Aeroklub korzysta z lotniska na Babicach, władze zabierając teren aeroklubowi obiecały odtworzyć inne docelowe lotnisko sportowo-usługowe na terenie Warszawy.

Teraz z lotniska na terenie dzielnicy Bemowo korzysta także lotnictwo sanitarne, służby i szkoły lotnicze. Babice to część dawnego lotniska wojskowego, na jego większej części już powstały zabudowania.

To teren przyległy do Kampinoskiego Parku Narodowego, mieszkają na nim różne zwierzęta, które polubiły lotników, ale już wiadomo, że na terenie dawnego lotniska wojskowego ma zostać wybudowane osiedle. Przez dziesiątki lat w aeroklubie młodzi ludzie zdobywali uprawnienia szybowcowe, samolotowe, wielu spośród nich zaczynało w nim zawodową karierę. To jedyne miejsce w Warszawie i okolicy, w którym szkolenie szybowcowe mogą rozpocząć uczniowie szkół średnich jako życiową pasję lub wstęp do kariery lotniczej. Lotnictwo uczy młodych ludzi odpowiedzialności, organizacji i wyobraźni, kształtuje charakter – mówi Rafał Woźnicki prezes Aeroklubu Warszawskiego.

Od wielu lat w Aeroklubie działają sekcje modelarska, spadochronowa, samolotowa, balonowa, motolotniowa i paralotniowa, a reprezentujący go zawodnicy zdobywają wiele lotniczych laurów.

 

 

balon w kształcie żaby, zielony duży
Zobacz galerię (2 zdjęć)
na błękitnym tle czarne litery, grafika balonu, logo Warszawy