null

Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gabinet w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na Woli | Autor: E. Lach

Od 16 do 23 marca odbędzie się ponad 160 bezpłatnych wydarzeń poświęconych najczęstszym problemom zdrowia psychicznego młodych. Akcja skierowana jest do rodziców, dzieci i młodzieży oraz nauczycieli, którzy szukają wsparcia. W ramach Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego zaplanowano bezpłatne wykłady, webinary i spotkania ze specjalistami. Organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa we współpracy z miejskimi poradniami, placówkami medycznymi oraz innymi partnerami.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży odgrywa kluczową rolę w ich rozwoju oraz w kształtowaniu ich przyszłości. Dlatego jednym z najważniejszych obszarów, którym zajmujemy się w Warszawie, jest wsparcie młodych osób w kryzysie psychicznym. W tym celu stworzyliśmy największy w Polsce miejski system wsparcia dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. To m.in. sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, opieka dla młodych pacjentów w poradniach zdrowia psychicznego oraz miejskich szpitalach. Potrzeby są jednak ogromne i zależy nam na dotarciu do jak największej liczby młodych, którzy potrzebują pomocy. Dlatego już w sobotę, 16 marca rozpoczynamy Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego –  zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W ramach akcji, doświadczeni specjaliści oraz eksperci w dziedzinie psychologii dziecięcej i młodzieżowej podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi narzędziami. To również okazja do tego, aby dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy dla dzieciaków i ich bliskich. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – dodaje.

W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologa, a w razie potrzeby, również do innych specjalistów. Warszawa kontynuuje program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. Na terenie miasta działa również 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne. W ramach opieki medycznej dla dzieci i młodzieży, w strukturach miejskich przychodni działają poradnie zdrowia psychicznego (na Woli, Bielanach, Ochocie, w Ursusie i na Pradze-Południe oraz w Wawrze). Pomoc młodym pacjentom i ich bliskim świadczy miejski szpital dziecięcy, czyli Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik” – w dwóch placówkach TOGO zlokalizowanych w Śródmieściu i na Białołęce można skorzystać ze wsparcia terapeutów, psychoterapeutów itp. Bardziej specjalistyczną pomoc dla dzieci i młodzieży, w tym również opiekę psychiatryczną zapewnia Szpital Wolski oraz miejskie poradnie na Woli, Pradze-Południe i w Ursusie.

Szukasz pomocy dla siebie lub dziecka?

Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego to szeroko zakrojona miejska akcja społeczna na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży oraz ich bliskich, którzy często czują się zagubieni i osamotnieni, gdy ich rodziny doświadczają kryzysu. Część z warsztatów przygotowaliśmy z myślą o nauczycielach, którzy niejednokrotnie są pierwszym, a czasem jednym wsparciem dla młodych ludzi. Chcemy również dotrzeć bezpośrednio do uczniów, aby wiedzieli również, gdzie szukać pomocy i jak rozmawiać z bliskimi o swoich problemach – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia.

Zaplanowane w ramach miejskiej akcji spotkania z ekspertami będą dotyczyły różnorodnych aspektów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w tym m.in.:

  • rozpoznawania i radzenie sobie ze stresem,
  • zaburzenia funkcjonowania psychospołecznego dzieci i młodzieży,
  • depresji i lęku,
  • wsparcia emocjonalnego w domu i w szkole,
  • roli rodziców i opiekunów w promowaniu zasad zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia,
  • wczesnego rozpoznawania i interwencja w przypadku problemów zdrowia psychicznego,
  • wczesnego wykrywania depresji u dziecka.

Wiceprezydentka Renata Kaznowska dodaje, że nauczycieli aktywnie wspiera Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). W jego ofercie znajdują się m.in. kursy w zakresie profilaktyki problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ale również szkolenia przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu nauczycieli, którzy nierzadko borykają się także z własnymi problemami.

7 dni wokół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego rozpocznie się 16 marca w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 przy ul. Zawiszy 13. Wykłady otwierające akcję będą dotyczyły diagnostyki małych dzieci oraz zaburzeń psychicznych nastolatków. W tym dniu odbędzie się także webinarium przygotowane przez szpital Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik” poświęcone zmianom zachodzącym w mózgu nastolatka.

Po zakończeniu sobotnich wykładów (16.03) mieszkańcy będą mogli skorzystać z konsultacji indywidualnych ze specjalistami z wolskich poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz miejskich przychodni.

Akcja zakończy się w kolejną sobotę, 23 marca w Terminalu Kultury Gocław przy ul. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 24, gdzie odbędzie się Piknik Edukacyjny organizowany przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne działające na terenie Pragi-Południe.

Na zakończenie Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego zaplanowano wykład na temat profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego oraz warsztat o technikach relaksacyjnych i uważnościowych dla dzieci i młodzieży.

Wykaz wszystkich wydarzeń, które miasto organizuje w czasie Warszawskiego Tygodnia zdrowia Psychicznego, w tym szczegóły dotyczące zapisów, znajdują się na stronie: zdrowie.um.warszawa.pl/zdrowie-psychiczne. Tam również zostały udostępnione materiały poświęcone ważnym zagadnieniom jak hejt, agresja oraz depresja dzieci i młodzieży.