null

Architektura i muzyka. Hania Rani w Zodiaku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa

Od najbliższego piątku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury będzie można posłuchać nie tylko muzyki, ale również ciszy w unikatowej przestrzeni i interpretacji Hani Rani, pianistki i kompozytorki. „Pokój do słuchania” to wydarzenie idealne na koniec lata.

Muzyczno-przestrzenna instalacja w ZODIAKU będzie dostępna dla publiczności od 19 sierpnia do 11 września 2022 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 -19.00. Wydarzeniu, którego współorganizatorem jest m.st. Warszawa, towarzyszyć będą między innymi dyskusje o przenikaniu się architektury i muzyki oraz mini-koncert w przestrzeni „Pokoju do słuchania”.

Instalację przygotowali pianistka i kompozytorka Hania Rani oraz architekci Łukasz Pałczyński i Jan Szeliga. Ich wspólny projekt podejmuje temat relacji architektury i muzyki, dźwięku, przestrzeni i materii. Twórcy zapraszają odbiorców do wielozmysłowego doświadczenia, pracy z pamięcią, relacji z otoczeniem i z innymi ludźmi.

Trudno wyobrazić sobie architekturę bez rytmu, powtarzalności, harmonii z otoczeniem i krajobrazem, dobrymi proporcjami. ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury powstał, by pokazywać szeroką rozumianą architekturę i jej konteksty. Bardzo cieszę się, że powstała instalacja „Pokój do słuchania”, która zwraca uwagę na relację przestrzeni i dźwięku – mówi Marlena Happach, architekt miasta. 

Kompozytorka Hania Rani przypomina, że cisza nie jest przeciwieństwem czy brakiem muzyki. Wynika z braku materii – przedmiotów, ludzi, wody, elementów krajobrazu, cząsteczek powietrza, architektury. Bez materii jesteśmy skazani na „milczenie dźwięków”. Projektowanie budynków i kształtowanie miejsc jest więc jednocześnie projektowaniem i kształtowaniem przestrzeni akustycznej, nadawaniem dźwiękom jakości, barwy, rytmu.

Hania Rani

Wydarzenie w ZODIAKU to wyjątkowa okazja, by lepiej poznać twórczość Hani Rani (Hanny Raniszewskiej). Jest pianistką, kompozytorką i wokalistką, absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ma na swoim koncie projekt „Ciechowski klasycznie”, zakładała duet „Tęskno”. Od 2019 r. związana jest z brytyjską wytwórnią Gondwana Records i od 2021 r. z niemieckim wydawnictwem Deutsche Grammophon. Laureatka 6 nagród Fryderyk, zdobywczyni nominacji do Paszportów „Polityki”, tytułu „Odkrycia roku” Bestsellerów Empiku oraz nagrody „Gazety Wyborczej” Sanki. Tworzy autorską muzykę, przekracza granice podziału na gatunki i style. Komponuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych.

niebieski plakat z napisem Pokój do słuchana, room for listening, Hania Rani Studio Zmir 19.08-11.09-2022 ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury