null

Alpaki i psy odwiedzają przedszkolaki na Białołęce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent miasta w czerwonym garniturze trzyma za rękę dziewczynkę różowej bluzce i szarej spódniczce która stoi na gumowej piłce
Wiceprezydent Renata Kaznowska, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację, podczas zajęć alpakoterapii w Przedszkolu nr 430 na Białołęce | Autor: Ewelina Lach

Dzięki środkom z funduszy europejskich dla Mazowsza w trzech białołęckich przedszkolach odbywają się zajęcia alpakoterapii i dogoterapii. Spotkania ze zwierzętami wspierają procesy terapeutyczne dzieci i sprawiają maluchom mnóstwo radości.

W ramach środków przekazanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 430 przy ul. Ceramicznej oraz w Przedszkolu nr 428 przy ul. Myśliborskiej, całą wiosnę odbywają się zajęcia alpakoterapii. Podczas spotkań opiekunowie opowiadają dzieciom o zwyczajach tych zwierząt, organizują zabawy ruchowe oraz zachęcają do kontaktu z alpakami. Przedszkolaki uczą się czym je karmić, jak czesać i o nie dbać. Maluchy, pod opieką instruktora, mogą przytulić się do alpak, głaskać, dotykać i karmić.

Z kolei na zajęciach dogoterapii w Przedszkolu nr 431 przy ul. Kartograficznej, przedszkolaki uczyły się jak dbać o psa i poznawały najważniejsze potrzeby czworonogów. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego z uczestników, poznawaniu możliwości i potrzeb dzieci oraz pracy w małych grupach, zajęcia wpływają na proces socjalizacji i radzenia sobie z różnymi emocjami.

Kontakt ze zwierzętami jest stosowany jako metoda wspomagająca procesy terapeutyczne i pozytywnie wpływa na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej maluchów  motywując je do działania. Podczas spotkań dzieci uczą się szacunku i empatii do zwierząt. Zajęcia wspomagają również budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i pobudzają aktywność.