null

Alkohol na Bulwarach – miasto przeciwne zakazowi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka ludzi na leżakach ustawionych na piasku. W tle z lewej strony Wisła oraz w oddali stadion narodowy. Z prawej - ludzie spacerujący po bulwarach
Bulwary radości

Skargę kasacyjną do NSA w sprawie spożywania alkoholu na Bulwarach Wiślanych wniósł w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Czy w związku z tym można pić alkohol na Bulwarach? Jak to wygląda na drugim brzegu Wisły, na plaży Poniatówka?

Zaskarżona uchwała

Cztery lata temu Rada m.st. Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła Bulwarów Wiślanych, druga – plaży Poniatówka. Dwa lata temu, po wybuchu pandemii, Rada Miasta w trosce o zdrowie korzystających z przestrzeni nad Wisłą wprowadziła na tych terenach zakaz picia alkoholu. Stan epidemii nadal obowiązuje, dlatego na nadwiślańskich terenach cały czas nie można spożywać alkoholu. Możliwość taka powróci po formalnym odwołaniu stanu epidemii.

Jest jednak pewne „ale”. W lutym tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę mieszkańców okolicy Bulwarów na uchwałę rady. Uznał uchwałę Rady Warszawy dopuszczającą spożywanie alkoholu za nieważną.

Z tym wyrokiem z kolei nie zgodził się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i postanowił wnieść skargę kasacyjną do NSA.

Zaskarżony wyrok

Chcemy, żeby przestrzenie miasta przeznaczone do relaksu i wypoczynku, temu właśnie służyły. Tereny nad Wisłą są miejscem dla wszystkich. Porządku na tym obszarze, jak i  w całym mieście pilnują i będą pilnować odpowiednie służby, nadal będziemy reagować na wszelkie naruszenia prawa. Ufam więc, że uda się pogodzić potrzeby gości spędzających czas nad Wisłą z potrzebami mieszkańców i mieszkanek okolicy – uzasadnia dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.

Co się stanie, kiedy stan pandemii zostanie zniesiony? Uchwała Rady Miasta dopuszczająca spożywanie alkoholu na Bulwarach będzie obowiązywać. Dlatego, że lutowy wyrok sądu – w związku z zaskarżeniem go przez prezydenta Warszawy do NSA – się nie uprawomocnił. Do czasu rozstrzygnięcia kasacji nic się tu nie zmienia.

Natomiast uchwała dopuszczająca spożywanie alkoholu na plaży Poniatówka (na prawym brzegu Wisły) nigdy nie była zaskarżona i tu sytuacja jest jasna. Po zniesieniu stanu epidemii będzie można na tym terenie spożywać alkohol niezależnie od rozstrzygnięcia sądu w sprawie skargi kasacyjnej.