null

Akcja Żonkile – po raz dziesiąty

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Akcja Żonkile
Autor: A. Karczmarczyk

Z okazji 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim na ulicach stolicy trwa akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Wolontariusze już po raz 10. przypinają warszawiakom żółte, papierowe kwiaty na znak pamięci.

Hasłem tegorocznej akcji Żonkile jest „miłość”. Organizatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podkreślają, że w Europie znów giną ludzie, ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Dlatego przypominają słowa Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba i apelują o solidarność z walczącą Ukrainą. Akcję wspierają w tym roku nowi ambasadorzy: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska.

Do końca kwietnia przy metrze Centrum można oglądać mural upamiętniający osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tegorocznym hasłem kampanii: Alinę Margolis-Edelman, Annę Braude-Heller, Stefanię Wilczyńską, Polę Lifszyc, Marysię Ajzensztadt, Cywię Lubetkin i Icchaka Cukiermana, Irenę Sendler i Adama Celnikiera, Gelę Seksztajn i Izraela Lichtensztajna, Stanisława Chmielewskiego oraz Władysława Bergmana.

Muzeum POLIN zachęca także do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych, oznaczając je hashtagami #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile. 

Spektakle tematyczne

Poza akcją Żonkile, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało monodram “Mama zawsze wraca” na podstawie przejmującej książki Agaty Tuszyńskiej. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marka Kalitę w roli głównej wystąpi Aleksandra Popławska. Bilety dostępne są na stronie muzeum. Z kolei w Teatrze Żydowskim na dzisiaj zaplanowano premierę spektaklu “I była miłość w getcie” na podstawie książki Marka Edelmana i Pauli Sawickiej.