null

95. sezon Teatru Ateneum

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie. Szary budynek teatru Ateneum. Nad wejściem szyld z kolorowymi literami: teatr Ateneum. Poniżej czarny napis: Harwood. Kwartet. Premiera. M. Trybała, M. Zawadzka, K. Gosztyła, K. Tyniec.
Teatr Ateneum

W tym roku mija 95 lat od kiedy przy niewielkiej warszawskiej ulicy Czerwonego Krzyża 20, obecnie Jaracza 2, w nowym domu Związku Zawodowego Kolejarzy otwarto jedyną na Powiślu warszawską scenę teatralną. Dziś to jeden z najbardziej lubianych teatrów.

Jubileuszowy sezon rozpocznie się 20 września premierowym pokazem filmu „Warmiński”.  Dokument opowiada o legendarnym reżyserze i dyrektorze, człowieku wielkiej klasy, wyjątkowych dyplomatycznych umiejętności i złożonym życiorysie – Januszu Warmińskim. Był żołnierzem AK, powstańcem  warszawskim, po wojnie uwikłanym w socrealizm. Przez 44 lata sprawował funkcję szefa Teatru Ateneum. Został dyrektorem w roku 1952 i z dwuletnią przerwą między 1958 a 1960 był nim do swojej śmierci w 1996.

Trzy jubileuszowe premiery

W trakcie jubileuszowego sezonu Teatr Ateneum pokaże trzy premiery. Pierwsza z nich – 21 października - to „Wariacje enigmatyczne” E.E. Schmitta w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Następnie 24 lutego odbędzie się premiera francuskiej sztuki współczesnej „Napis” G. Sibleyrasa w reżyserii Bogusława Lindy, który ma już na swoim koncie dwie głośne premiery w Ateneum. I wreszcie na 13 kwietnia zaplanowano nową wersję „Matki” Witkacego w reżyserii wybitnej twórczyni, Anny Augustynowicz. 

O Teatrze Ateneum

25 września 1927 r. w Warszawie został otwarty dom Związku Zawodowego Kolejarzy przy ul. Czerwonego Krzyża 20 (obecnie ul. Jaracza 2), a rok później poematem C. K. Norwida „Wanda” i „Prologiem” J. Słowackiego otwarto stały teatr o nazwie Ateneum.

Pod koniec lat 30-tych XX wieku Teatr Ateneum zyskał tytuł Komedii Francuskiej na Powiślu i zdobywał coraz większy ogólnopolski rozgłos. Po II wojnie światowej odbudowano zniszczony budynek, a teatr przyjął nazwę Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza. Współcześnie z tą sceną związani są wybitni polscy aktorzy i aktorki, m.in. Marian Opania, Piotr Fronczewski, Agata Kulesza, Magdalena Zawadzka i Marcin Dorociński. A przez wiele lat w Teatrze Ateneum występował także Wojciech Młynarski