null

75 proc. mniejsze opłaty dla ogródków gastronomicznych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ogródek restauracyjny w pasie drogi

Do przestrzeni miejskiej wracają ogródki gastronomiczne. Rząd zapowiedział złagodzenie covidowych obostrzeń i zezwolił na ich rozstawianie od 15 maja. Zarząd Dróg Miejskich umożliwi wznowienie takiej działalności z dniem zniesienia ograniczenia.

- Dzięki zeszłorocznej decyzji Rady Warszawy, o 75 proc. zostały obniżone stawki za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Zachęcam przedsiębiorców do składania wniosków, a każdy z nich postaramy się rozpatrzyć jak najszybciej - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Sezon na ogródki gastronomiczne trwa od 1 marca do 31 października. Z powodu epidemii rozpoczęcie sezonu od marca było niemożliwe. Rząd zapowiedział, że od 15 maja korzystający z przestrzeni miejskiej przedsiębiorcy mogą wracać z ogródkami gastronomicznymi przy swoich lokalach. 

Do Zarządu Dróg Miejskich dotychczas wpłynęło ok. 250 wniosków o wydanie decyzji zezwalających na funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Są one rozpatrywane na bieżąco, tak by przedsiębiorcy od połowy maja mogli uruchomić ogródki gastronomiczne.

 

75-procentowy rabat 

Za udostępnienie przestrzeni miejskiej pobierana jest opłata. W zależności od kategorii drogi (powiatowa, wojewódzka czy krajowa) wynosi ona od 1,50 zł do 1,90 zł za m2 dziennie. Jednak stołeczni radni na wniosek Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy zdecydowali, że ze względu na pandemię do końca 2021 r. obowiązują obniżone o 75 proc. stawki opłat za zajęcie pasa drogowego pod ustawienie na nim ogródka gastronomicznego.

W 2020 r. ZDM wydał 498 decyzji na ustawienie ogródka restauracyjnego lub kawiarnianego dla ponad 400 podmiotów. 

Szczegółowe informacje na temat zezwoleń można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich.