null

7 warszawskich szpitali zakupi sprzęt i aparaturę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu od lewej: Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego i Renata Kaznowska - wiceprezydent m.st. Warszawy

Ponad 30 mln zł – to wartość sprzętu i aparatury medycznej oraz ambulansów transportowych, w które zostanie wyposażonych 7 miejskich szpitali. Zakup będzie możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach projektu unijnego.

192 sztuki nowoczesnego sprzętu medycznego już niebawem trafią do 7 miejskich szpitali. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc, statystyki dotyczące zakażeń niepokojąco rosną.

Dziś mieliśmy ponad 1200 zakażeń. Dlatego wszystkie szpitale muszą jak najszybciej przygotować się do kolejnej fali pandemii. Aby im pomóc, uruchomiliśmy największy projekt covidowy w Europie. Dziś mówimy już o 480 mln zł z UE na walkę z pandemią  i doposażenie szpitali. Wśród 75 partnerów znalazło się aż 27 placówek medycznych z Warszawy, w tym 7 szpitali miejskich, do których do tej pory trafiło ponad 270 sztuk sprzętu i wyposażenia – podsumowuje Elżbieta Lanc. – Na tym nie koniec. Już wkrótce miejskie szpitale w Warszawie zakupią ponad 190 sztuk sprzętu o wartości 30 mln zł.

W szpitalach pojawią się m.in. respiratory, bronchoskopy, aparaty do leczenia nerkozastępczego, stacjonarne i mobilne aparaty RTG, sprzęt do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz kardiomonitory i defibrylatory. Ponadto stołeczny Meditrans zakupi dwa ambulanse, które trafią do Szpitala Grochowskiego i Szpitala Czerniakowskiego.

Wiemy, jak ważne jest wsparcie dla szpitali – zwłaszcza w okresie epidemii, kiedy wszystkie placówki muszą wykazać zwiększoną gotowość. Dlatego doceniamy każdy gest, który pozwala zwiększyć wyposażenie naszych miejskich placówek. Sprzęt, który się tu pojawi, będzie ratował zdrowie i życie wszystkich warszawiaków – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Nowy sprzęt i aparatura medyczna trafią do: Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, Szpitala Bielańskiego im. ks. J. Popiełuszki, Szpitala Czerniakowskiego, Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej, Szpitala Grochowskiego im. dr med. Rafała Masztaka, Szpitala Praskiego oraz Szpitala Solec. Łączna wartość sprzętu to blisko 30 mln zł, z czego najwięcej bo ponad 7 mln zł samorząd województwa przeznaczy na wsparcie Szpitala Czerniakowskiego.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej podkreśla, że to nie pierwsze wsparcie, które trafiło do 7 miejskich szpitali.

Wliczając wcześniejsze 11 mln zł, miejskie placówki warszawskie otrzymały już w sumie ponad 40 mln zł. Ta kwota przekłada się na kilkaset sztuk sprzętu ratującego życie pacjentów chorych na Covid-19. To pokazuje, że samorząd województwa jest w stanie porozumieć się ze wszystkimi partnerami, zarówno ze szpitalami rządowymi, wojewódzkimi, powiatowymi czy miejskimi. To przykład, jak można we współpracy, a nie w kłótni, walczyć z pandemią.

O projekcie

Wsparcie dla warszawskich placówek to element realizowanego przez samorząd województwa unijnego projektu, którego celem jest przeciwdziałanie Covid-19 poprzez doposażanie mazowieckich placówek medycznych. W projekcie uczestniczy w sumie 75 partnerów, w tym 27 z Warszawy.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” realizowany jest przez samorząd województwa mazowieckiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VI „Jakość życia” Działanie 6.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia”. Wartość projektu to 480 mln zł.