null

42. Warszawskie Spotkania Teatralne

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kadr ze spektaklu Dziewica Orleańska. Kobieta przywiązana do stosu w białej sukni.
Kadr ze spektaklu Dziewica Orleańska. fot. Natalia Mleczak

Najciekawsze polskie spektakle teatralne z ostatniego roku już od jutra prezentowane będą w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Rozpoczynają się 42. Warszawskie Spotkania Teatralne współfinansowane przez m.st. Warszawę.

Po pandemicznej przerwie Warszawskie Spotkania Teatralne wracają do tradycyjnej formuły – publiczność znów będzie mogła zasiąść na widowni Teatru Dramatycznego. Na otwarcie festiwalu wybrano najgorętszy spektakl zeszłego roku, czyli „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Warszawska publiczność obejrzy łącznie przedstawienia z ośmiu polskich teatrów. Z Krakowa – oprócz Teatru im. Słowackiego, przyjedzie także Teatr Ludowy z „Wujaszkiem Wanią” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej i Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, który pokaże “Halkę” w reżyserii Anny Smolar. Swoje spektakle zaprezentują też Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu – „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego,  Teatr Zagłębia w Sosnowcu – „Komedia. Wujaszek Wania”,  szczeciński Teatr Współczesny – „Odlot” w reż. Anny Augustynowicz i Teatr Polski w Poznaniu z „Cudzoziemką” wyreżyserowaną przez Katarzynę Minkowską. Teatr im. W. Horzycy w Toruniu wystawi sztukę „Biblia: próba” w reżyserii Jerneja Lorenciego. Zaplanowano też pokaz rejestracji spektaklu Teatru Narodowego w Mannheim - „Dziewica Orleańska” w reż. Eweliny Marciniak.

Układając program Warszawskich Spotkań Teatralnych nie wiedzieliśmy, że w tym roku odbywać się będą one w cieniu przerażającej wojny w Ukrainie. Czy w obliczu tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, będziemy mogli ze spokojnym sumieniem oglądać festiwalowy teatr? Może – jak mówi łacińska maksyma – wśród oręża muzy powinny zamilknąć? Nie ma na te pytania dobrej odpowiedzi. Daje do myślenia opinia głoszona przez ludzi ukraińskiego teatru, że celem agresji putinowskiej Rosji jest także zniszczenie kultury jako przejawu odrębności państwowej i narodowej Ukrainy. Kultura jest ofiarą tej wojny, ale również bronią, która służy do walki o wolność. Jesteśmy z bohaterskim społeczeństwem ukraińskim w tak tragicznym dla niego czasie. Festiwalowym gestem solidarności będzie udostępniony online specjalny pokaz sztuki „Złe drogi”, autorstwa znakomitej ukraińskiej autorki, Natalii Worożbyt, przygotowany z aktorami Teatru Dramatycznego przez Aldonę Figurę – pisze Wojciech Majcherek, kurator 42. WST.

Czytanie dramatu Natalii Worożbyt w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej-Bihun udostępnione zostanie bezpłatnie na Facebooku WST od 19 do 29 maja.

Organizatorzy WST zapraszają także na spotkania z twórcami, które będą się odbywać po spektaklach w Sali im. Witolda Zatorskiego.

Na 19 maja zaplanowano otwarcie wystawy w Galerii Teatru Dramatycznego „WST × 40+. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965–2021”, a rozmowę na jej temat na 21 maja (godz. 16:30 w Sali im. W. Zatorskiego).

Opisy wszystkich spektakli wraz z informacją o twórcach można znaleźć na stronie www.warszawskie.org