null

40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
osoby pochylone nad stołem nad którym znajdują się doniczki z kwiatami

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania miasta. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.

Konkurs z tradycją 

Warszawa w kwiatach to kontynuacja przedwojennej tradycji ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. Historia konkursu sięga lat 30., kiedy prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył, aby stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta, zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków. Reaktywacja akcji nastąpiła dopiero na początku lat 70. Przez kolejne lata m.st. Warszawa razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuowało tę tradycję i promowało miłość do zieleni wśród mieszkańców. 

Warszawa w kwiatach to konkurs, w którym doceniamy i wyróżniamy pasjonatów zieleni. Czekamy na zgłoszenia wszystkich projektów, które są hołdem dla miejskiego ogrodnictwa – od ukwieconych okien i balkonów, przydomowych ogrodów czy kawiarnianych ogródków. Tegoroczna 40. edycja tego historycznego konkursu to kontynuacja pięknej tradycji krzewienia miłości do zielni wśród warszawianek i warszawiaków – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Przygotuj się do konkursu 

Warszawiacy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i wykładach na temat ogrodnictwa i zieleni miejskiej, a także w spacerach edukacyjnych organizowanych na terenie stołecznych parków i ogrodów. Podczas spotkań swoją pasją dzielą się najlepsi eksperci stołecznego Zarządu Zieleni i partnerów konkursu. Wszystkie informacje o aktualnych wydarzeniach dostępne są na profilu Warszawa w kwiatach, Pawilonu Edukacyjnego Kamień oraz stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Zgłoś swój balkon i ogród 

Zgłoszenia do 40. edycji konkursu będą zbierane od 1 czerwca do 17 lipca w 9 kategoriach: 

  • balkony, loggie i okna, 
  • inicjatywy sąsiedzkie, 
  • ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych, 
  • osiedla mieszkaniowe, 
  • aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych), 
  • ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych), 
  • założenie ogrodowe statutowe, 
  • założenia ogrodowe niestatutowe, 
  • ogródki Działkowe Kwietne. 

Jury przyzna także 4 nagrody specjalne. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie. 27 sierpnia odbędzie się finałowy piknik pełen kwiatowych atrakcji, podczas którego poznamy właścicieli najpiękniej ukwieconych ogrodów i balkonów w Warszawie. 

Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane oraz Wydawnictwo Wytwórnia. Patronat medialny objęli: Radio Dla Ciebie, Zieleń Miejska oraz Murator. 

Organizatorem jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy  i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

grupka ludzi stojących wokół przewodnika w ogrodzie botanicznym UW