null

37 pociągów dla Metra Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pociąg metra warszawskiego na stacji Ratusz Arsenał
Nowy pociąg Skoda Varsovia

Wszystkie zamówione u producenta pociągi Skoda Varsovia są już w Warszawie. Każdy jednoprzestrzenny, sześciowagonowy pojazd zabiera na pokład 1500 pasażerów. Jest w nim 230 miejsc siedzących. Warszawa kupiła 37 takich pociągów.

Wnętrze pociągu zaprojektowano tak, aby ułatwić podróżowanie różnym grupom pasażerów i dostosowano do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych i rowerów. Jest strefa przeznaczona do dłuższych podróży. Znajdują się w niej 2 rzędy sześcioosobowych siedzeń i liczne ekrany informacyjne. Kolejna strefa została zaprojektowana z myślą o szybkim wyjściu i wejściu pasażerów z wagonów. To przestrzeń znajdująca się najbliżej drzwi. Jest tutaj dużo miejsc stojących, pionowy uchwyt pośrodku oraz wiele uchwytów bocznych.

Przetarg na dostawy do 37 nowych, jednoprzestrzennych składów metra został rozstrzygnięty w październiku 2019 roku, a umowa na dostawę podpisana została 30 stycznia 2020 r. Kontrakt przewiduje dostawę 222 wagonów, w tym 74 z kabiną maszynisty i 148 wagonów pośrednich. Jest dofinansowywany ze środków unijnych.

Status projektu:

Status projektu - zrealizowany