null

30-lecie Straży Miejskiej!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydentka Renata Kaznowska ze strażnikami miejskimi
Autor: UM Warszawa

Warszawska Straż Miejska służy stolicy już od 30 lat. W związku z obchodzonym jubileuszem warszawscy strażnicy zostali odznaczeni przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego wyróżnieniem okolicznościowym za zasługi dla ochrony zdrowia.

Codziennie realizują setki zgłoszeń. Czuwają nad bezpieczeństwem i porządkiem w m.st. Warszawie. I to już od 30 lat! Serdecznie dziękuję funkcjonariuszom Straży Miejskiej za trzy dekady służby dla stolicy! – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Stołeczni strażnicy miejscy konsekwentnie realizują zadania w trzech najważniejszych obszarach: dbają o porządek publiczny i w ruchu drogowym, zapewniają bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży oraz działają na rzecz ochrony środowiska.

Straż Miejska m.st. Warszawy od kilkudziesięciu lat zaangażowana jest także w ochronę zdrowia mieszkańców stolicy. Podczas codziennej pracy funkcjonariusze wielokrotnie podejmują interwencje, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Zdarza się, że te działania związane są z narażeniem własnego życia i zdrowia. Dlatego Straż Miejska m.st. Warszawy została odznaczona wyróżnieniem okolicznościowym za zasługi dla ochrony zdrowia.

W 2020 roku operatorzy numeru alarmowego straży miejskiej przyjęli ponad 435 tysięcy zgłoszeń. To mniej niż rok wcześniej, ale nie oznacza to, że strażnicy mieli mniej pracy. Przeciwnie. Rok, w którym wybuchła epidemia koronawirusa był dla strażników miejskich dużym wyzwaniem, nie tylko logistycznym. Oprócz realizowania bieżących zgłoszeń mieszkańców, dbania o ich bezpieczeństwo, interwencji niejednokrotnie wymagających podjęcia pilnych działań w celu ratowania ludzkiego życia i zdrowia, funkcjonariusze zaangażowali się w szereg działań związanych z ograniczaniem zagrożenia związanego z epidemią COVID-19.

Formację powołał w maju 1991 r. ówczesny prezydent stolicy – Stanisław Wyganowski. W listopadzie tego samego roku pierwszych 120 strażników złożyło uroczyste ślubowanie.