null

3 mln zł na likwidację kopciuchów we Włochach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Dym wydobywający się z komina

Podczas czwartkowej sesji Rada m.st. Warszawy przyznała 3 mln zł dla dzielnicy Włochy na likwidację kopciuchów. Przekazana kwota pozwoli na usunięcie wszystkich przestarzałych pieców w lokalach komunalnych w tej dzielnicy do końca przyszłego roku.

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową, od 2023 r. używanie bezklasowych pieców – tzw. kopciuchów – będzie zabronione. Warszawa intensywnie działa, aby całkowicie wyeliminować taką formę ogrzewania na terenie miasta.

Chcemy, żeby w stolicy dało się oddychać czystym powietrzem, dlatego w ciągu ostatnich trzech lat zlikwidowaliśmy 1200 z 2000 kopciuchów w budynkach komunalnych. W tym roku planujemy wymianę kolejnych 300. Sukcesywnie walczymy ze starymi piecami – nie tylko dofinansowujemy ich likwidację w lokalach miejskich, ale też w mieszkaniach prywatnych – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jako miasto jesteśmy świadomi współczesnych wyzwań związanych z jakością powietrza i podejmujemy szereg działań, aby im sprostać. Jednym z nich jest właśnie wymiana przestarzałych pieców, które zatruwają powietrze w stolicy. Jeszcze cztery lata temu w budynkach miejskich w dzielnicy Włochy było ich aż 190. Już wymieniliśmy połowę z nich. Pozostałe, dzięki środkom przyznanym dzisiaj przez Radę Miasta z funduszu „smogowego”, zostaną zastąpione bardziej ekologicznym ogrzewaniem w bieżącym i przyszłym roku – wyjaśnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Współpraca z dzielnicą

Plan likwidacji kopciuchów we Włochach zakłada wymianę bezklasowych pieców na pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Takie odnawialne źródła energii pojawią się m.in. w budynkach przy al. Krakowskiej oraz przy ul. Czereśniowej, gdzie zastąpią siedem funkcjonujących dotychczas kopciuchów. Środki na te inwestycje Rada m.st. Warszawy przyznała jeszcze w czerwcu tego roku. Aby jeszcze bardziej podnieść efektywność energetyczną obu obiektów, najpierw poddano je termomodernizacji.

Bardzo się cieszę, że uzyskaliśmy drugą w tym roku dotację z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy na likwidację kopciuchów. Jeszcze w tym roku zostanie wymienionych 26 przestarzałych pieców w 16 budynkach, natomiast w 2022 roku aż 41 w 22 budynkach będących w zarządzie ZGN Włochy. Przyznane przez Radę Miasta pieniądze pozwolą na wymianę niemal wszystkich kopciuchów w budynkach komunalnych we Włochach – mówi Jarosław Karcz, burmistrz dzielnicy Włochy. – Warto podkreślić, że w ubiegłym roku zlikwidowaliśmy kotłownię olejową i przyłączyliśmy budynek urzędu do miejskiego systemu ciepłowniczego dzięki środkom pozyskanym z Miasta – dodaje burmistrz Karcz.

Łącznie w latach 2019-2021 na likwidację przestarzałych pieców w zasobach komunalnych Warszawa przeznaczyła aż 49 mln zł.

Czas pokonać smoga!

Środki na likwidację bezklasowych pieców w mieszkaniach komunalnych to tylko jeden z elementów walki Warszawy o czyste powietrze. W tym roku stolica ponownie ruszyła z kampanią zachęcającą mieszkańców miasta do likwidacji kopciuchów w prywatnych mieszkaniach. Jeszcze tylko w tym roku warszawiacy, którzy zgłoszą się do programu, będą mogli liczyć na miejskie dofinansowanie, które pokryje do 90% kosztów związanych z wymianą źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Od 2022 r. wysokość wsparcia będzie niższa, a od 2023 r. za likwidację kopciucha trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Jednocześnie Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o konieczności zmiany uchwały antysmogowej i wprowadzenia zakazu palenia węglem od 2024 r. Konsultacje społeczne w tej sprawie zakończyły się 16 sierpnia.