null

200 tysięcy osób na moście pieszo-rowerowym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Most pieszo-rowerowy nad Wisłą_wieczór
Autor: Cezary Warś

Około 200 tys. osób odwiedziło most pieszo-rowerowy nad Wisłą w pierwszym tygodniu od otwarcia. Nowa przeprawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – podczas inauguracyjnego weekendu i świąt wielkanocnych obiekt wypełniły tłumy warszawianek i warszawiaków oraz turystów.

Pierwszy most w Warszawie dla pieszych oraz rowerzystów ma 452 metrów długości i połączył Śródmieście z Pragą. Obiekt został otwarty w czwartek 28 marca – po dwóch latach od rozpoczęcia prac, na miesiąc przed terminem. W pierwszym, wieczornym spacerze po nowo wybudowanej przeprawie wziął udział prezydent Rafał Trzaskowski oraz tłumy mieszkanek i mieszkańców stolicy.

Spacer z widokiem na zabytki

Jednopoziomowy most wspiera się na siedmiu podporach z żelbetu. Na lewym brzegu przeprawa poszerza się na dwie rampy, które zostały przerzucone nad bulwarami na wysokości Wybrzeża Kościuszkowskiego. Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy jest zmienna i w najwęższym punkcie wynosi 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerza się do 16,3 m.

Most poza funkcją komunikacyjną, ma także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych „zagięciach” konstrukcja jest znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki na Wisłę i Warszawę, a zwłaszcza jej zabytkowe centrum – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego specjalnie z myślą o osobach chcących odpocząć konstrukcja została wyposażona w drewniane siedziska.

Nowy most znacznie przybliżył lewobrzeżną Warszawę do centrum – fizycznie i symbolicznie. Piesi spacerem mogą pokonać przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą nią w 2 minuty. Po jego otwarciu oraz rewitalizacji ul. Okrzei wraz z ul. Ząbkowską, stanie się on nową osią – praską wersją Traktu Królewskiego.

Tłum ludzi na moście pieszo-rowerowym nad Wisłą
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Tłum ludzi na moście pieszo-rowerowym nad Wisłą_wieczór_w tle rozświetlone wysokie budynki centrum
Chłopiec patrzy na Wisłę przez barierki na moście pieszo-rowerowym nad Wisłą_obok sylwetka taty
Tłum pieszych i rowerzysta na moście pieszo-rowerowym przez Wisłę_w tle panorama Warszawy