null

20 lat Polski w UE – zaprojektuj kartę miejską i przejdź do historii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Biletomat WTP_ręka zbliża kartę miejską w celu naładowania biletu elektronicznego
Autor: UM Warszawa

20 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej. Wydarzenie to zmieniło cały nasz kraj, wpłynęło na rozwój stołecznego transportu publicznego. Dlatego z okazji przypadającej na 1 maja rocznicy, Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konkurs na projekt wzoru Warszawskiej Karty Miejskiej. Najlepsza praca nawiązująca do tego jubileuszu zostanie nagrodzona 90-dniowym biletem.

Takie konkursy warszawski Zarząd Transportu Miejskiego ogłasza jedynie z powodu wyjątkowych okazji. W ten sposób upamiętniony został ostatnio – w 2022 roku –  jubileusz 30-lecia ZTM. Swoje autorskie karty mają też uczniowie – ich wzory zaprojektowali młodzi pasażerowie, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie dla dzieci i młodzieży.

Liczba nadesłanych prac przerosła wówczas nasze oczekiwania, podobnie jak kreatywność i zaangażowanie autorów. Liczymy, że teraz będzie podobnie – szczególnie, że temat wstąpienia Polski do UE to morze możliwości. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i przypomnieć sobie, jak wyglądała Warszawa i komunikacja publiczna 20 lat temu – mówi Katarzyna Strzegowska. – Stolica przeszła tak wielką metamorfozę dzięki europejskiemu wsparciu, a inspiracji na pewno nie zabraknie – tematy dosłownie leżą na ulicy lub... jeżdżą na kołach. Budowa metra, nowych tras tramwajowych, nowe autobusy, tramwaje i pociągi to także efekt naszego członkostwa w UE – dodaje dyrektorka ZTM.

Kto ma ochotę przejść do historii?

Konkurs na kartę miejską jest też szansą dla każdego, żeby stać się częścią historii stołecznej komunikacji.

Zwycięski wzór Warszawskiej Karty Miejskiej trafi do naszego zbioru i będzie mógł go wybrać każdy pasażer WTP – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska.

Aby wziąć udział w konkursie należy do piątku, 26 kwietnia, do godz. 15:00, na adres promocja@ztm.waw.pl przesłać pracę – projekt Warszawskiej Karty Miejskiej nawiązujący do rocznicy 20-lecia wstąpienia Polski do UE. Organizatorzy przypominają, że wymiary Warszawskiej Karty Miejskiej to 85x54 mm, a na części projektu będą nadrukowane pola ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem.

Grafika przedstawiająca konkurs: "20 lat Polski w Unii Europejskiej - Zaprojektuj Kartę Miejską i wygraj bilet 90-dnioowy ważny w dwóch strefach"_na grafice ręka trzyma kartę miejską WTP

Każdy uczestnik może przygotować tylko jeden projekt, którego jest autorem. Regulamin, szczegółowe wymagania dotyczące projektów oraz wymagane dokumenty można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Wyniki zostaną ogłoszone na Facebooku i Instagramie Warszawskiego Transportu Publicznego we wtorek, 30 kwietnia, do godz. 15:00. Ze zwycięzcą lub zwyciężczynią organizatorzy skontaktują się drogą mailową.

Najlepsza praca zostanie nagrodzona 90-dniowym biletem ważnym w dwóch strefach.

20 lat Warszawy w Unii Europejskiej

Zbliżająca się rocznica wejścia Polski do UE jest okazją do podsumowań, nie tylko w skali kraju, ale też na poziomie miast i lokalnych samorządów.

Przykładowo łączna wartość dofinansowania unijnego w projektach rozbudowy pierwszej i drugiej linii metra w stolicy wyniosła 7,7 mld zł. Z kolei na rozwój transportu publicznego – w tym oraz nowe linie, trasy nowy tabor (tramwaje, autobusy, pociągi metra i SKM), Warszawa otrzymała z Unii Europejskiej niemal 3,5 mld zł.