null

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uczestnicy konferencji zapowiadającej 19 edycję festiwalu Warszawa Singera. Od lewej: Gouda Tencer, twórczyni festiwalu i Aneta Subda-Kamola, zastępczyni dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy
Rusza 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera | Autor: R. Motyl

Koncerty, przedstawienia, pokazy. To tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Wydarzenie, któremu patronuje Prezydent m.st. Warszawy, odbędzie się między 27 sierpnia a 4 września.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili również artystów z Ukrainy oraz twórców, którzy w swoich projektach wspierają wschodnich sąsiadów Polski.

Warszawę Singera tworzymy razem! Nasza wspaniała publiczność, wspaniali artyści i instytucje, z którymi współpracujemy. I choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony smutnymi, a nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie, choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

Festiwal Warszawa Singera to jedno z wydarzeń, które na stałe wpisało się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń w stolicy. W tym roku – po raz kolejny – program nie zawodzi. Powracają znane punkty programu, pojawiają się też nowości. A obecność naszych ukraińskich gości w wydarzeniu to dodatkowy argument za tym, aby wziąć udział w festiwalu – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Co w programie?

W tym roku dominować będą muzyka i teatr. Zaplanowano duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale, a także koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Na słuchaczy czekają m.in. Noc Klezmerów na placu Defilad, występy w Synagodze im. Małżonków Nożyków, na placu Grzybowskim i na Letniej Scenie Teatru Żydowskiego. Gościem specjalnym festiwalu będzie Sława Przybylska, której przy fortepianie będzie towarzyszył Janusz Tylman. Muzyczny finał tegorocznego wydarzenia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie należał do izraelskiej wokalistki Yasmin Levy, która wystąpi na festiwalu po raz pierwszy.

Warszawa Singera to także premiery teatralne i pokazy znanych sztuk, monodramy, czytania performatywne. Na scenach Teatru Żydowskiego widzowie zobaczą m.in. spektakl muzyczny „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka oraz spektakl „Planeta B” na motywach powieści „Szpital Przemienienia”, „Głos Pana” i korespondencji Stanisława Lema. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego. Organizatorzy zapraszają również na trzygodzinny performance „Pif Paf in piach”, który odbędzie się 1 września w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej.

Wśród stałych punktów festiwalowego programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Do programu wydarzenia powracają Salon Literacki, cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają, dzięki któremu będzie można posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w wybitnych interpretacjach znanych aktorów.

Cały program dostępny jest na stronie festiwalu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Shalom. Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.