null

16. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu Jasny Dzień Lata. W centrum zdjęcia dziewczyna pochodzenia azjatyckiego.
Kadr z filmu "Jasny dzień lata". | Autor: Festiwal Pięciu Smaków

Pięć sekcji: retrospektywa arcydzieł tajwańskiego mistrza Edwarda Yanga, kino hongkońskie z ostatnich 25 lat, wprawiające w dobry nastrój filmy japońskie, Nowe Kino Azji oraz Asian Cinerama, czyli filmy mistrzów. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków zaprasza na kolejną edycję w formule hybrydowej. Ruszyła sprzedaż karnetów.

Stacjonarnie filmy będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka między 16 a 23 listopada, natomiast edycja online na piecsmakow.pl potrwa aż do 4 grudnia. Lunarnym patronem tegorocznych Pięciu Smaków jest Wodny Tygrys, reprezentujący energię yang i symbolizujący siłę, witalność oraz pewność w działaniu.

Selekcjonerzy festiwalu dbają o różnorodność tematyczną i gatunkową – w programie znalazło się kino popularne, awangardowe i autorskie projekty, a także filmy zaangażowane społecznie. Dzięki temu wydarzenie staje się przestrzenią konfrontacji wyobraźni twórców i publiczności, odkrywania azjatyckiej popkultury, dyskusji o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata.

Festiwalowi towarzyszyć będzie unikalny projekt People's Jury, w którym to niebranżowi specjaliści, ale pełni pasji i energii entuzjaści kina oceniają filmy konkursowe oraz podejmują decyzję, który z festiwalowych tytułów otrzyma Grand Prix. W tym roku organizatorzy zaprosili do Warszawy pasjonatów kina azjatyckiego z całej Europy.

Karnety można kupować na stronie piecsmakow.pl. Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.