null

13 przykazań wiślanych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ludzie siedzą na schodach nad Wisłą, w tle most

Ogniska pal w paleniskach, nie puszczaj psa luzem, do wody wchodź najwyżej do kolan, procenty spożywaj tam, gdzie jest to dozwolone. Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk, dzięki któremu wypoczynek nad rzeką jest bezpieczniejszy dla mieszkanek i mieszkańców oraz dla nadwiślańskiej przyrody.

Dzielnica Wisła to wyjątkowy obszar na mapie Warszawy – wizytówka i serce stolicy. Dostarcza rozrywki i rekreacji, ale ma również bogatą historię i kulturę, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i szanować jej walory. Pięć lat temu w Kodeksie Dobrych Praktyk określone zostały zasady wypoczynku nad Wisłą. Reguły opracowane wspólnie z przedstawicielami klubokawiarni i mieszkańców skierowane są do wszystkich osób aktywnie odwiedzających tereny nadbrzeżne Wisły. Oto one:

 1. Troszczę się o przyrodę.
 2. Sprzątam po sobie.
 3. Nie niszczę – dbam.
 4. Szanuję spokój mieszkańców.
 5. Szanuję uczucia mieszkańców.
 6. Spożywam % tam gdzie mi wolno.
 7. Ogniska w dozwolonych miejscach.
 8. Wisła do kolan.
 9. Spaceruję i odkrywam.
 10.  Zwierzak blisko mnie.
 11.  Tylko legalny handel.
 12.  Pływając przestrzegam zasad na wodzie.
 13.  Reaguję, kiedy jest potrzeba.

Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem  - podkreśla Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo że było to blisko pięć lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się jej urokami - komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.

Co roku miasto realizuje kampanię wiślaną – w tym sezonie przebiega ona pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji Dzielnica Wisła prowadzi wiele działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Organizuje też akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni terenów nadbrzeżnych.