null

13. Festiwal Nowe Epifanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na białym tle błękitne litery. Napis: Nowe epifanie. Czemuś mnie opuścił?
Festiwal wielkopostny Nowe Epifanie potrwa do 10 kwietnia

„Czemuś mnie opuścił?” to hasło rozpoczynającego się festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Festiwal potrwa do 10 kwietnia. W programie: osiem premier teatralnych, koncerty, instalacja, wydarzenie kulinarne.

Tematem przewodnim 13. edycji Festiwalu jest Jezus. Postać historyczna, a zarazem obiekt wiary. Dla wielu Zbawiciel i Prorok, wcielony Bóg, dla innych bohater literacki, o którego pierwowzorze niewiele wiadomo. Kim dzisiaj jest dla nas syn cieśli z Nazaretu? Za kogo ludzie go uważają?
Na to pytanie odpowiadają artyści zaproszeni do udziału w tegorocznym wydarzeniu. W programie: osiem premier teatralnych, koncerty, instalacja, wydarzenie kulinarne.

Dziś i jutro w ramach festiwalu spektakl w TR Warszawa. Na projekt „Obraz/y uczuć” składają się pokaz teatralny w reżyserii Krzysztofa Popiołka oraz spotkania ze współczesnymi autorytetami myśli i idei. Prowadzenie spotkań  Piotr Sikora – redaktor Tygodnika Powszechnego, wykładowca filozofii w Akademii Ignatianum w Krakowie. W spotkaniu po spektaklu 3 marca weźmie udział dr Katarzyna Kasia – filozofka, prodziekanka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziennikarka radiowo-telewizyjna, publicystka. A w spotkaniu 4 marca - Ignacy Dudkiewicz – filozof, bioetyk, publicysta i dziennikarz.

Po jednej stronie współczesnego sporu toczącego się wokół wiary, pojawiają się narracje o profanacjach, bluźnierstwie i obrażaniu uczuć religijnych. Po drugiej – zarzuty o powierzchowność praktyk religijnych, kłamstwo i hipokryzję. Jakie argumenty mają strony tego sporu? Jak przekonują organizatorzy, „rozmowa o Jezusie” może być także rozmową o tym, gdzie znaleźliśmy się z naszym humanizmem w XXI wieku, obojętnie czy określamy siebie jako wierzący, postwierzący, niewierzący czy ateiści? Gdzie jest nasze chrześcijaństwo, kiedy na naszej granicy umierają ludzie? To pytania, wokół których zbudowanych jest program tegorocznych „Nowych Epifanii”.

Szczegółowy program wydarzeń, bilety na stronie Festiwalu –  noweepifanie.pl

młode osoby w codziennych ubraniach tańczą na scenie, jedna trzyma tamburyn