null

12 sierpnia Dniem Młodzieży

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Troje młodych ludzi, dwie dziewczyny i chłopak pomiędzy nimi, siedzi w słoneczny dzień przed laptopem na betonowych schodach a w tle widać brązową bryłę budynku Centrum Nauki Kopernik
W Warszawie jest ponad 140 tys. uczniów od 13 do 19 r. życia.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Święto zostało zainicjowane w 1999 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Warszawa od lat działa na rzecz młodych mieszkańców oraz aktywnie włącza ich w życie miasta.

Młodzi to siła napędowa naszego miasta, które rozwija się dzięki ich pasji i zaangażowaniu. Chcemy, żeby Warszawa spełniała ich oczekiwania, dlatego we współpracy z młodymi mieszkańcami i mieszkankami przygotowaliśmy politykę młodzieżową. W stolicy działa także Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy, z którą konsultujemy decyzje w sprawach najważniejszych dla młodych. To Wam młodym możemy podziękować za odważną i bezkompromisową postawę w sprawie polityki klimatycznej. Współpracujemy z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, bo dalsze losy naszej planety traktujemy bardzo poważnie. I wreszcie, bez głosu młodych ludzi nie da się tworzyć mądrej polityki wybiegającej w przyszłość. Bo w Was jest przyszłość – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Młodzi aktywni

W warszawskich szkołach mamy ponad 140 tys. uczniów w wieku 13-19 lat (dane z sierpnia br.).

W ramach projektu „Nastolatek w samorządzie” w każdym roku szkolnym miasto edukuje ok. 10 tys. uczniów z wiedzy o mieście i tzw. miejskich narzędziach partycypacji.

Miasto prowadzi też program „Aktywna warszawska młodzież”, dzięki któremu można uzyskać wsparcie finansowe i pomoc merytoryczną w realizacji projektów. Warszawa przeznacza na to ok. 500 tys.

Młodzi włączają się też w głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. W 9. edycji budżetu głosowało 88861 osób, w tym 3102 młodych osób w wieku 13-18 lat – 3 proc. wszystkich głosujących.

Dodatkowo ratusz wspiera „Warszawską Akademię Młodych Liderów”. Do tej pory udało się w niej przeszkolić ponad 200 młodych, którzy kandydują do rad dzielnic i rad osiedli, zasilają zespoły warszawskich instytucji miejskich oraz organizacje pozarządowe. 

Młodzi mają głos

Aby zachęcać młodych mieszkańców do działań na rzecz rówieśników oraz społeczności lokalnych w Warszawie działa 18 młodzieżowych rad dzielnic. Zgłoszenia do nich może wysyłać młodzież powyżej 13 r. życia po złożeniu niezbędnych dokumentów tj. m.in.: zgoda rodziców lub opiekunów (w przypadku osób poniżej 16 lat) czy uzasadnienie dlaczego chce się zostać młodym radnym w swojej okolicy.

Co ważne, każda z dzielnicowych rad deleguje po dwóch przedstawicieli do Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy (MRW), którą powołano do życia w 2009 roku*. W skład MRW liczącej 38 młodych radnych, wchodzi również dwóch reprezentantów środowiska szkół specjalnych.

MRW konsultuje i opiniuje projekty stołecznego samorządu oraz doradza w sprawach najważniejszych dla młodych warszawiaków. W ostatnim czasie z inicjatywy MRW odbył się panel dyskusyjny o współpracy polskiej i ukraińskiej młodzieży; przedstawiciele rady biorą również udział w procesie powołania Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich.

Młodzieżowa rada udziela również patronatów wydarzeniom i imprezom ważnym dla młodych warszawiaków, angażuje się w działania wolontariackie – młodzi radni zainicjowali w czasie pandemii zbiórki sprzętu komputerowego dla warszawskich uczniów oraz przyborów szkolnych dla młodzieży ukraińskiej. Glos młodych radnych był również bardzo ważny w akcji „Wolna szkoła” – wówczas młodzież skierowała do Prezydenta RP Andrzej Dudy apel o weto ws. tzw. ustawy lex Czarnek.

Więcej o działaniach MRW można znaleźć na profilu: facebook.com/mrmwarszawa.

Młodzi zdolni

Warszawa funduje również stypendia edukacyjne SAPERE AUSO dla uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych, którzy w roku szkolnym 2021/2022 odnieśli sukcesy naukowe i twórcze lub wyróżniali się społecznym zaangażowaniem. Wysokość jednorazowego stypendium wynosi 3.8 tys. zł.

Wnioski o stypendium m.st. Warszawy SAPERE AUSO, w ramach tegorocznej 15. edycji, można składać do 31 sierpnia (liczy się data wpływu) – więcej o stypendium można znaleźć na stronie: edukacja.um.warszawa.pl/-/zostan-stypendysta-m-st-warszawy-sapere-auso.

W poprzedniej edycji SAPERE AUSO wśród grona stypendystów znaleźli się laureaci międzynarodowych konkursów i olimpiad z informatyki, fizyki, matematyki czy też biologii oraz młodzież wyróżniająca się szczególnym zaangażowaniem społecznym. Ubiegłoroczni nagrodzeni uczniowie specjalizowali się w niecodziennych dziedzinach, a stypendium przyznano np. autorowi repozytorium i makiet 3D przedwojennej drewnianej architektury Białołęki i twórcom maszyny, której zadaniem jest układanie kostki Rubika. Łącznie, od 2008 roku stypendium SAPERE AUSO otrzymało ponad 2,6 tys. uczniów na łączną kwotę ponad 4,9 mln zł.

Pełna oferta stołecznych stypendiów, wraz ze szczegółowymi informacjami i materiałami pomocniczymi, dostępna jest w jednym miejscu – pod adresem: um.warszawa.pl/stypendia.

* Uchwała nr LXIV/1995/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 22 października 2009 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady miasta stołecznego Warszawy