null

1012 dzieci urodziło się dzięki warszawskiemu programowi in vitro

Drukuj otwiera się w nowej karcie

24 marca przypada Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji przypominamy, że Urząd m.st. Warszawy realizuje program in vitro, dzięki któremu od 2017 roku urodziło się 1012 dzieci.

Według danych WHO zjawisko niepłodności dotyczy 10-12 proc. populacji. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że problem niepłodności dotyczy nawet 1,5 mln par. W Warszawie może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy par.

 

Dwa razy więcej środków na program in vitro

Warszawski program polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy 8 czerwca 2017 roku. Z pierwszej edycji programu (październik 2017-grudzień 2019) skorzystało 3,2 tys. par, a urodziło się 616 dzieci. Obecnie, do 2022 roku trwa druga edycja programu. W sumie od 2017 r. przyszło na świat 1012 dzieci.

- Zgodnie z obietnicą rozszerzyliśmy warszawski program in vitro. Wysokość dofinansowania została zwiększona i wynosi teraz 6 tys. zł do jednej próby. Na realizację programu mamy 33 mln zł, co jest sumą niemal dwa razy większą niż w pierwszej edycji programu - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 

Dofinansowanie dla 1800 par rocznie

Program zakłada dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego, ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla młodzieży dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności. Z dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego może skorzystać ok. 1800 par rocznie, a jedna para ma prawo skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Umowy z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie od co najmniej dwóch lat zamieszkujące w Warszawie.

Warunki uczestnictwa w programie

1) W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć:

  1. a) ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego),
    b) ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych).

2) Para poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.


Wysokość dofinansowania

Warszawskie małżeństwa i pary mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6 tys. zł dla każdej z trzech możliwych prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3,6 tys. zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. 


Rządowy Program Zdrowia bez in vitro

Warszawa razem z innymi miastami zawnioskowała o uwzględnienie zapisów dot. zdrowia prokreacyjnego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025. Zadanie to zostało pominięte w rządowym projekcie. Brak takich zapisów może skutkować negatywną oceną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji programów wspierania prokreacji oraz finansowania in vitro prowadzonych przez samorządy.

- To zaskakujące, że rząd, który ciągle podkreśla jak dba o polskie rodziny, odbiera milionom obywateli możliwość korzystania z nowoczesnych metod leczenia niepłodności. Dane demograficzne nie kłamią – w Polsce przychodzi na świat coraz mniej dzieci, a do 2029 r. liczba ludności spadnie o ponad 1 mln – dodał Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 

W 2020 roku w Warszawie urodziło się 35 508 dzieci. Jest to o 900 mniej niż w 2019 roku (36 410 urodzeń).

 

Więcej o warszawskim programie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego: warszawa19115.pl/-/in-vitro-program-polityki-zdrowotnej