null

100. rocznica urodzin Papcia Chmiela

Drukuj otwiera się w nowej karcie
trzy plamy koloru czerwonego, żółtego i zielonego i Papcio Chmiel ryzujący postać Tytusa

Henryk Jerzy Chmielewski, twórca najsłynniejszego polskiego komiksu, został uhonorowany jako uczestnik powstania warszawskiego. W ramach projektu „Korzenie Pamięci”, w Parku Powstańców na Woli została odsłonięta tabliczka przy drzewie z jego nazwiskiem. Jutro zaś szykuje się w Warszawie prawdziwe święto komiksu.

W uroczystości „Korzenie Pamięci” wzięła udział córka autora, Monique Lehman oraz jego syn, Artur Chmielewski. Warto przypomnieć, że Henryk Jerzy Chmielewski ps. Jupiter, był uczestnikiem powstania warszawskiego. Popularność zyskał jako artysta i twórca komiksów z serii „Tytus, Romek i A’Tomek”, dlatego szerszej publiczności znany jest jako Papcio Chmiel.

Z okazji 100. rocznicy urodzin autora, dzielnica Śródmieście, z którą Chmielewski związany był całe życie - urodził się i mieszkał na Starym Mieście - przygotowała mnóstwo atrakcji dla miłośników komiksów.

Już jutro, w godz. 11:00-19:00 w Teatrze Komuna Warszawa (ul. Emilii Plater 31) organizatorzy zapraszają na wydarzenia związane z Papciem Chmielem.

Największa wystawa

Na wielbicieli przygód „Tytusa, Romka i A'Tomka” czeka wystawa ponad 100 eksponatów związanych z komiksem i jego autorem. Pokazane zostaną m.in. zabawki z epoki, plansze komiksowe, słodycze, plakaty, figurki, ilustracje, książeczki, gadżety.

Komiksowe warsztaty

„Jak zostać Papciem” to warsztaty, na których będzie można nauczyć się pisać i rysować komiksy. Warsztaty poprowadzą Przemek Surma i Michał Rzecznik, autorzy wydanych przez Wydawnictwo Widnokrąg komiksów „88/89” oraz „Rejs”. W ramach zajęć uczestnicy poznają podstawowe pojęcia, techniki i tajniki rysunkowego medium. Drugą propozycją, przygotowaną z myślą o młodszych uczestnikach, będą komiksowe warsztaty, nawiązujące do twórczości Papcia Chmiela. Poprowadzi je Piotr Nowacki, autor m.in. popularnej serii „Miś Zbyś” wydanej przez Kulturę Gniewu.

Papcio w kapciach

O godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie o 1001 drobiazgach, czyli o kolekcjonowaniu gadżetów i pamiątek poświęconych bohaterom Papcia Chmiela. Opowie o tym Mateusz Trąbiński, właściciel jednej z największych komiksowych kolekcji w Polsce. Następnie, o godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie z dziećmi Papcia Chmiela. O swoim ojcu i książce „Papcio Chmiel udomowiony” opowiedzą dzieci zmarłego dwa lata temu artysty.

Wokół komiksu

Dzień z Papciem Chmielem to nie tylko wystawy, spotkania i warsztaty. Tego dnia wszystko będzie się kręciło wokół komiksu. Uczestnicy zobaczą prezentację „Tytusopedia”, czyli niezwykłą publikację poświęconą dziełu Papcia Chmiela. Z kolei o powstającej właśnie animowanej adaptacji „Tytusa, Romka i „A'Tomka”, opowiedzą jej twórcy. Znane i lubiane postacie ze świata kultury i sztuki podzielą się wspomnieniami o spotkaniach i relacjach z autorem „Tytusa”. O godzinie 17:30 wyświetlony zostanie film dokumentalny pt. „Papcio Chmiel” w reżyserii Petro Aleksowskiego, a przed filmem odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Zagraj z Papciem

Od godziny 11:00 do 18:00 organizatorzy zapraszają na grę miejską z konkurencjami nawiązującymi do przygód „Tytusa, Romka i A'Tomka”. W planach m.in. rzuty do kosza, gra w klasy, gigantyczne bańki mydlane.

Przy każdym zadaniu uczestnicy będą zbierali pieczątki na specjalnie przygotowanych planszach z mapą gry.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku.

dzieci pozujące pod drzewem i tabliczką pamięci Papcia Chmiela