null

10 lat budżetu obywatelskiego – nowe otwarcie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pięć kobiet pozuje do zdjęcia na tle banerów budżetu obywatelskiego
Autor: Rafał Motyl

Startuje jubileuszowa, 10. edycja budżetu obywatelskiego w stolicy. Projekty można już zgłaszać. Na realizację pomysłów mieszkańców Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

W Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy ul. Anielewicza odbyła się konferencja prasowa otwierająca jubileuszową edycję.

Przez te dziewięć lat mieszkańcy zgłosili blisko 21 tysięcy pomysłów na rozwój Warszawy. Co roku ponad 900 osób poświęca swój czas, rozmawia z sąsiadami o potrzebach, zbiera podpisy, żeby zgłosić projekty, które zmienią ich okolicę i zmienią miasto. Zaś blisko 100 tysięcy warszawiaków i warszawianek wybiera te najbardziej potrzebne. Bardzo cieszą nas te liczby i mam nadzieję, że w tym roku aktywność mieszkańców i mieszkanek będzie podobna, a nawet większa – powiedziała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

W rozpoczynającej się 10. edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono ponad 101 mln zł (dokładnie 101 427 129 zł).

Chcę zachęcić mieszkańców do zgłoszenia swoich pomysłów. Oprócz projektów dzielnicowych, dotyczących najbliższej okolicy, można zgłaszać także projekty, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę – dodała Karolina Zdrodowska.

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 1943 propozycje. Po weryfikacji formalnej i ocenie merytorycznej (urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jaki będzie koszt i czas potrzebny na wykonanie przedsięwzięcia) do głosowania dopuszczono 1327 pomysłów (1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich). W głosowaniu do realizacji wybrano 326 projektów.

Dzięki mieszkańcom mamy np. Klubokawiarnię Międzypokoleniową. Od niedawna, przy metrze Ratusz Arsenał działa Skwer Sportów Miejskich, który cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Od kilku lat, każdej wiosny na trawnikach w okolicy Muzeum POLIN rozkwitają żonkile, aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie. To wszystko są bardzo konkretne efekty starań naszych mieszkańców. Są ich tysiące. Podejrzewam, że wiele z takich pomysłów nie powstałoby, gdyby nie ta ogromna chęć do działania i pozytywna energia warszawianek i warszawiaków – mówiła Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy. - Zachęcam do skorzystania z możliwości, jakie daje budżet obywatelski wszystkich, którzy widzą, że w danej okolicy warto coś zmienić i chcą doprowadzić do tej zmiany. Warszawa czeka na Wasze pomysły.

Klubokawiarniane centrum kulturalne

Klubokawiarnia Międzypokoleniowa, w której odbywała się czwartkowa konferencja, to projekt z I edycji budżetu obywatelskiego.

Chciałyśmy, żeby było miejsce na interakcje społeczne, w którym można kupić kawę za 5 zł, a nie za 15, w którym można przeczytać gazetę, jeśli nie ma się jak jej kupić – mówiła autorka projektu Anna Starzewska.

Pomysł wziął się z naszej potrzeby, na początku chodziło nam o osoby w naszym wieku. Ale nie tylko, stąd powstała Klubokawiarnia przychodzą i uczniowie, rzucają plecaki, i osoby na wernisaże, i na brydża – opowiadała współautorka pomysłu Barbara Izydorczyk. – Popatrzcie, co chcielibyście zmienić w waszym otoczeniu. I zróbcie to.

Jak zgłosić projekt

Zgłaszanie projektów potrwa do 25 stycznia, a zainteresowani mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w trakcie dyżurów urzędników i możliwości konsultacji swoich projektów. Informacje o terminach i godzinach dostępne są na stronie Wsparcie pracowników urzędu (10. edycja) - Budżet obywatelski (um.warszawa.pl). Dodatkowo 15 grudnia odbędzie się warsztat dla nowych projektodawców, a 21 stycznia Maraton Pisania Projektów, w trakcie którego będzie można skonsultować swoje pomysły z urzędnikami.

Podobnie jak w poprzednich latach, projekt można zgłosić na formularzu papierowym lub przez internet, na stronie budżetu obywatelskiego.

Zgłoszenie projektu to nic trudnego. Nie trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, znać się na procesach inwestycyjnych czy dokumentacjach, żeby zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Wystarczy w prostych słowach opisać, co chcielibyśmy, żeby zostało zrobione, na jaką potrzebę odpowiada dany projekt i wskazać propozycję miejsca, gdzie projekt miałby zostać zrealizowany.

Każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez pracowników urzędu pod kątem możliwości jego realizacji. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w naszym mieście w 2024 r.

Spotkanie otwarcia 10. edycji BO

Dziś – 1 grudnia – o godz. 18:00 odbędzie się tzw. spotkanie otwarcia. Warszawiacy i warszawianki będą mogli dokładniej poznać zasady i harmonogram nowej edycji. Spotkanie odbędzie się w formule online. Mogą wziąć w nim udział wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się, np.:

  • jakiego typu projekty można zgłosić do budżetu obywatelskiego,
  • jak wygląda harmonogram 10. edycji,
  • z jakiego wsparcia można skorzystać na etapie składania projektów?

Więcej informacji o spotkaniu na stronie internetowej poświęconej budżetowi obywatelskiemu.

Strona oparta na systemie DECIDIM

Strona bo.um.warszawa.pl została w tym roku zmieniona – jest teraz oparta o system DECIDIM. To cyfrowa platforma z narzędziami wspomagającymi otwartą demokrację – darmowy, zbudowany na otwartym kodzie, rozwijany przez międzynarodową społeczność system, z którego korzystają takie miasta jak Barcelona, Helsinki czy Nowy Jork. Szczegółowe informacje o platformie można znaleźć pod adresem www.decidim.org