null

1,5 tys. dzieci urodziło się dzięki warszawskiemu programowi in vitro

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci w słoneczny letni dzień na placu zabaw z drewnianymi huśtawkami
Warszawski plac zabaw dla najmłodszych | Autor: Rafał Motyl

24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Życia. Z okazji tego święta warto przypomnieć, że Warszawa wspiera osoby dotknięte niepłodnością i dofinansowuje procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i jest uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną. Bazując na danych WHO szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji.
W Polsce, pomimo braku dokładnych badań populacyjnych, odsetek ten jest podobny, a zgodnie z informacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, problem dotyczy nawet 1,5 mln par.

 

Szacujemy, że w samej Warszawie dotyczy to nawet kilkudziesięciu tysięcy par. W obecnej edycji miejskiej przeznaczyliśmy na program dofinansowania in vitro 33 mln zł. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jak podkreśla prezydent, warszawski program wspierania osób dotkniętych niepłodnością jest dużym sukcesem:

Z obecnej edycji miejskiego programu finansowania zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało już ponad 4 tys. par, a od początku jego trwania urodziło się blisko 1,5 tys. dzieci – dodaje Rafał Trzaskowski.

Warszawski program polityki zdrowotnej wspierający osoby dotknięte niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy 8 czerwca 2017 roku.                                          

Z pierwszej edycji programu (październik 2017 - grudzień 2019) skorzystało 3,2 tys. par i urodziło się 616 dzieci. Na finansowanie obecnej edycji programu (lata 2020-2022) Warszawa przeznaczyła ponad 33 mln zł (koszt poprzedniej edycji to 17,3 mln zł).

Warszawskie małżeństwa i pary mogą dzięki temu starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6 tys. zł dla każdej z trzech możliwych prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3,6 tys. zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy i dodaje, że w ramach programu przewidziano dofinansowanie do ok. 1,8 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Jedna para ma możliwość skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. W celu realizacji programu umowy z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie mogły się zapisywać pary, które od co najmniej dwóch lat zamieszkują w Warszawie.

 

Warunki uczestnictwa w programie:

1) W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć:

a) ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego),

b) ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych).

2) Para poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Więcej o warszawskim programie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego:

warszawa19115.pl/-/in-vitro-program-polityki-zdrowotnej