null

"Warszawa dla seniorów"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Warszawy w rozmowie z uczestniczką programu
Prezydent Warszawy w rozmowie z uczestniczką programu "Złota rączka". Fot. R.Motyl

Rusza miejski program „Warszawa dla seniorów”, w ramach którego starsi mieszkańcy znajdą m.in. świadczenia zdrowotne, zajęcia gimnastyczne, możliwość poszerzania wiedzy czy pomoc w drobnych naprawach domowych. Powstaną też nowe placówki dedykowane seniorom.

- Jesteśmy w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, bo jest to wzór w jaki sposób można pracować z seniorami i przedstawić im szeroką ofertę. To jest także miejsce gdzie seniorzy mogą się spotkać z dziećmi i młodzieżą, bo jak mówi sama nazwa, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej daje możliwość spędzania czasu przez starszych mieszkańców jak i przez młodszych – powiedział podczas konferencji Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i przedstawił swój program „Warszawa dla seniorów”.

„Warszawa dla seniorów” to:

Bilans 70- i 80-latka
Wdrażamy nowy program polityki zdrowotnej, który połączy świadczenia zdrowotne i edukację. W kwietniu przekażemy go do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Badania oraz dodatkowe usługi ruszą w II poł. 2019. Zarezerwowaliśmy na nie 2,3 mln zł w budżecie miasta. Równolegle ze świadczeniami zdrowotnymi, dla warszawskich seniorów przygotowaliśmy broszurę “Senior w Warszawie” - kompendium wiedzy o dostępnych usługach publicznych, w tym zdrowotnych.

Aktywny senior
15 marca wystartował program „Aktywny senior”, w ramach którego seniorzy skorzystają z bezpłatnych ćwiczeń zwiększających sprawność fizyczną, dostosowanych do ich potrzeb (2 razy w tygodniu po 45 minut, cykl składa się z 15 spotkań i jednego wykładu). W tym roku Warszawa podwoiła budżetu programu: z 470 tys. zł w 2018 r. do prawie miliona złotych obecnie, dzięki czemu z oferty skorzysta ponad 3,5 tysiąca seniorów.
„Aktywny senior” to nie tylko zajęcia ruchowe pod opieką fachowych instruktorów. To także edukacja prozdrowotna – porady dla seniorów, co powinni robić, żeby zwiększać sprawność i komfort życia. Od 2019 r. z programu „Aktywny senior” korzystają osoby w wieku 60+ (w 2018 r. były to osoby powyżej 65. roku życia).  

E-Senior
Zwiększyliśmy też budżet innego programu dla seniorów: e-Senior. To nauka obsługi komputera, podstawowych programów oraz bezpiecznego poruszania się po świecie cyfrowym. W 2018 r. na e-Seniora i Punkty Wsparcia Cyfrowego wydaliśmy 570 tys. złotych, w tym roku wydamy ponad 700 tysięcy.

Uniwersytety Trzeciego Wieku
Realizujemy zapowiedź z programu i podwyższamy wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W kwietniu br. ogłosimy nowy konkurs na trzyletni program dofinansowania działalności UTW. W porównaniu do poprzedniego, także trzyletniego konkursu (na lata 2017-2019), budżet został zwiększony w porównaniu do poprzedniego okresu i wyniesie 3 mln zł.  

Złota rączka  
Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy powyżej 75. roku życia mogą korzystać z usług „złotej rączki” – fachowej pomocy w drobnych naprawach, opłaconej przez miasto. “Złota rączka” to realizacja zapowiedzi z kampanii. W tegorocznym budżecie miasta zapisaliśmy 250 tys. złotych na ten cel. Od grudnia 2018 r. z pomocy fachowców skorzystało ponad 400 warszawiaków.

Nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, które działa już na Woli, okazało się sukcesem. Powstaną kolejne dwa takie centra: na Białołęce i na Ochocie. W budżecie miasta rezerwujemy na ten cel 37 mln zł.

- Warszawa jest dla wszystkich – przypomniał prezydent Rafał Trzaskowski - ale program senioralny jest jednym z najważniejszych programów jakie wcielamy w życie. Przedstawiłem pierwsze jego elementy, będzie on w kolejnych latach rozszerzany, bowiem chcemy, aby był on najbardziej ambitnym programem dla seniorów w Polsce – podkreślił prezydent.

Seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia, stanowią ponad ¼ mieszkańców Warszawy (480 tys.).

R.Trzaskowski, prezydent Warszawy w Centrum Aktywności Miedzypokoleniowej. Fot. R.Motyl

Załączniki: