null

„Pif Paf in piach” – o życiu w getcie warszawskim

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Fragment ceglanej fasady Reduty Banku Polskiego

W rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się wyjątkowy performans Teatru Żydowskiego pt. "Pif Paf in piach", upamiętniający ważne postaci z warszawskiego getta. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który potrwa do 4 września.

W performansie w reżyserii Gołdy Tencer weźmie udział ok. pięćdziesięciorga aktorów Teatru Żydowskiego, studentów szkoły teatralnej i dzieci. „Pif Paf in piach” opowiada o tym, jak w warszawskim getcie tętniło życie zanim upomniała się o nie śmierć. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic, kawiarni i restauracji, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego ich świata. W getcie tworzyli artyści, pisarze, poeci i muzycy. Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran.

Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ zagładzie - zaprasza Gołda Tencer, reżyserka perfomansu. Miasto przedłużyło właśnie umowę dyrektorce Teatru Żydowskiego – Gołda Tencer będzie kierować tą instytucją przez kolejne pięć sezonów artystycznych.

Performans odbędzie się 1 września 2022 w godz. od 17:00 do 20:00 w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a wstęp jest bezpłatny.