null

„Warszawskie Konserwacje 2021” – spacery z aplikacją

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat aplikacji, linie na ciemnoniebieskim tle łączą fotografie w kołach

V edycję „Warszawskich Konserwacji” proponujemy w nowej formule. W czasach pandemii zapraszamy mieszkańców do samodzielnego zwiedzania zabytków wyremontowanych z dotacji miejskich w 2020 roku. Spacer po mieście ułatwi aplikacja.

Aplikacja pozwala na samodzielne zwiedzanie kilkunastu miejsc. Na ekranie telefonu spacerowicze zobaczą lokalizację prezentowanego zabytku, obejrzą fotogalerię (pokazującą stan sprzed rozpoczęcia prac i po ich wykonaniu) oraz przeczytają opis historyczno-konserwatorski. Dodatkowo można wysłuchać w formie podcastów - opowieści Michała Krasuckiego, Stołecznego Konserwatora Zabytków - o zabytkach i prowadzonych przy nich pracach. 

Spacery podzielone są na cztery trasy zwiedzania po wyremontowanych historycznych obiektach Śródmieścia, Woli i Białołęki. Przejście proponowanych przez nas szlaków może odbywać się w dowolnym terminie wybranym przez uczestników „Warszawskich Konserwacji”.   

Link do spacerów.

„Warszawskie Konserwacje” już po raz piąty

- Ideą „Warszawskich Konserwacji”, przygotowywanych od lat przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, jest popularyzacja ochrony zabytków i historii miasta. Chcemy pokazać działania w ochronie dziedzictwa materialnego Warszawy, pochwalić się zrealizowanymi projektami – mówi zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska. Tegoroczna ich wersja, z powodu pandemii ma inną formułę. Podczas pierwszych edycji przy wyremontowanych budynkach spotykała się bardzo liczna grupa warszawiaków ciekawa zmian, jakie zaszły w obiektach. Wspólnie przemierzaliśmy Warszawę, aby od przedstawicieli wspólnot i wykonawców dowiedzieć się jak najwięcej.

Zeszłoroczna edycja, już podczas pandemii, przybrała formę krótkich filmów, które można było zobaczyć w internecie. W tym roku proponujemy samodzielne spacery z aplikacją o dowolnej porze - takiej jaką uczestnicy „Warszawskich Konserwacji” sami sobie wybiorą. Dzięki temu jednego dnia będą mogli przejść kilka tras lub zwiedzanie rozłożyć na parę dni. Jedno się nie zmienia – miłośnicy warszawskich zabytków otrzymają sporą dawkę wiedzy na temat zrewitalizowanych historycznych obiektów.

Dotacje na remonty

M.st. Warszawa od 2004 roku nieprzerwanie przyznaje dotacje na prace remontowo-konserwacyjne przy zabytkach. Do tej pory stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 205 mln zł.

W zeszłym roku, wyremontowano 80 obiektów za łączną kwotę 8 mln zł. Część z nich prezentowana jest właśnie w udostępnionej aplikacji.

Mamy nadzieję, że wczesną jesienią sytuacja związana z epidemią pozwoli nam na zorganizowanie dla Państwa tradycyjnych spacerów śladami „Warszawskich Konserwacji”.

Tabela z dotacjami w latach 2018-20.