null

„Korzenie pamięci” – drzewa będą przypominać o Powstańcach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski w Parku Powstańców Warszawy przy jednym z posadzonych drzew w ramach akcji Korzenie Pamięci
Sadzenie drzew w ramach akcji Korzenie Pamięci

Miasto stołeczne Warszawa wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego kontynuuje zainicjowaną rok temu akcję sadzenia drzew upamiętniających Powstańców Warszawskich. Równolegle nagrywane są wspomnienia ich rodzin.

W ramach akcji „Korzenie pamięci” w sobotę, 21 maja, w parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono klony i kasztanowce - kolejne drzewa upamiętniające Powstańców.

Przy każdym z 20 drzew stanęła tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu  i nagrali swoje wspomnienia o przodku.

Jestem pewien, że dzięki takim inicjatywom pamięć o Powstaniu, które wybuchło 78 lat temu w stolicy Polski, zawsze będzie żywa. Ten park jest najlepszym tego przykładem. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie, a szczególnie rodzinom Powstańców. Dziękuję za to, że podzieliliście się swoimi wspomnieniami o przodkach. Bardzo nam zależy na tym aby ta pamięć była przekazywana z pokolenia na pokolenie poprzez opowieści o wartościach, o walce za niepodległość i o tym czym dla nas jest Powstanie. – mówił podczas sobotniej uroczystości prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

„Korzenie Pamięci” to szereg inicjatyw, budujących społeczność potomków Powstańców Warszawskich, są to rejestracje rozmów z rodzinami Powstańców, cykliczne akcje odsłaniania tablic czy doroczne spotkania dla rodzin Powstańców. 

Musimy zmierzyć się z tym, co nieuchronne. Powstańcy gasną na naszych oczach, a misją całego zespołu Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie dopuścić, by zgasła również pamięć o ich życiu, dokonaniach, marzeniach – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oto lista kolejnych uczestników Powstania, których dotyczą rodzinne opowieści i przypomina o nich drzewo sadzone w Parku na Woli:

 1. Prof. Władysław Bartoszewski ps. Teofil i Antonina Felicja Mijal s. Tosia – rodzice Władysława Teofila Bartoszewskiego
 2. Barbara Bobrownicka-Fricze ps. Baśka Wilja – matka Krystyny Nowackiej
 3. Stefan Klaudiusz Dańcewicz ps. Strzała – dziadek Doroty Chruściel i Karoliny Markiewicz
 4. Stanisław Firchał ps. Wicher – dziadek Łukasza Firchała
 5. Włodzimierz Galin ps. Pirat – ojciec Ewy Galin
 6. Janusz Gędziorowski ps. Ciemny – ojciec Joanny Marii Wolfram
 7. Zbigniew Kamecki ps. Zygmunt – dziadek Pawła Bochniarza
 8. Bogdan Korbasiński ps. Meteor – dziadek Pawła Korbasińskiego
 9. Jan Kluczewski ps. Krawczyk – dziadek Piotra Blaka
 10. Stefan Kubiak ps. Gruda – pradziadek Aleksandry Barciak
 11. Jan Lutostański ps. Lutek – dziadek Michała Lutostańskiego
 12. Wincenty Łuczkiewicz ps. Władek – dziadek Agaty Jaździk-Osmólskiej
 13. Eugeniusz Patora ps. Zelówka – ojciec Małgorzaty Białostockiej
 14. Maria Piechotka ps. Marianna i Kazimierz Piechotka ps. Jacek – rodzice Michała Piechotka
 15. Zbigniew Pawelski ps. Jastrząb – dziadek Mikołaja Wojciechowskiego
 16. Zdzisław Rąbiński ps. Rębacz – dziadek Andrzeja Wrony
 17. Krystyna Sowińska ps. Krystyna Biała – babcia Katarzyny Madey
 18. Aleksander Tarnopolski ps. Olek – dziadek Konrada Tarnopolskiego
 19. Jan Zarański ps. Zaza – dziadek Agi Zaryan
 20. Marian Zarzycki ps. Smok – ojciec Mariusza Zarzyckiego

Akcja jest cały czas kontynuowana. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego.

Wywiady dostępne są na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie.

 

Prezydent Rafał Trzaskowski z rodziną Powstańca stojący przy jednym z drzew w Parku Powstańców Warszawy posadzonym w ramach akcji Korzenie Warszawy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski wraz z 3 osobami dotyka pnia nowo nasadzonego drzewa w ramach akcji Korzenie Pamięci.
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski stojący pod jednym z drzew z rodziną Powstańca w ramach akci sadzenie drzew w ramach akcji Korzenie Pamięci
Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski w Parku Powstańców Warszawy przy jednej z tablic w ramach akcji Korzenie Pamięci.